Öğrenci ve personel yemekhanesine ait mutfak personeline verilen sürdürülebilir beslenme eğitiminin sürdürülebilir beslenme uygulamaları üzerine etkisinin incelenmesi:iü-cerrahpaşa örneği
Studying the impact of sustainable nutrition education on sustainable nutrition practices for student and personnel refectory staff: iu-cerrahpasa case
  1. Tez No: 925623
  2. Yazar: RABİA HAMİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE TOKPUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Toplu beslenme hizmetlerinde çalışan personellerin sürdürülebilir beslenme konusundaki bilgi ve farkındalık eksiklikleri toplu beslenme sistemlerinde sürdürülebilir beslenme uygulamalarının benimsenmesini zorlaştırır. Bu çalışmada, katılımcılara verilen sürdürülebilir beslenme eğitimi ile bireylerin mevcut farkındalık ve bilgi düzeyinin artırılması hedeflenmiş ve eğitimin sürdürülebilir beslenme uygulamaları üzerindeki etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışma Ocak-Nisan 2024 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğü SKS Daire Başkanlığına bağlı yemekhanelerde çalışan 110 yemekhane personeli ile yürütülmüştür. Çalışma iki aşamalıdır; ilk aşamada antropometrik ölçümler, sağlık durumu ve beslenme alışkanlıkları,“Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik Davranış (SBYD)”ölçeği ve sürdürülebilir beslenme uygulamalarını sorgulayan veri toplama formu ile sorgulanmıştır. Veri toplama formu sonrasında personellere eğitim verilmiş olup çalışmanın ikinci aşamasında (eğitimden 2 ay sonra) veri toplama formu tekrardan uygulanarak sürdürülebilir beslenme davranışlarının değişimi incelenmiştir. Çalışmamızda tüm katılımcıların antropometrik ölçüm ortalamalarında eğitim sonrasına göre istatistiksel olarak önemli bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The lack of knowledge and awareness about sustainable nutrition among personnel working in mass catering services hinders the adoption of sustainable practices in mass catering systems. The purpose of this study was to determine the impact of the training on sustainable nutrition practices and to raise participants' awareness and understanding of sustainable nutrition. The study was carried out between January and April 2024 with 110 kitchen staff who worked at kitchen connected to the Istanbul University-Cerrahpaşa Rectorate Health, Culture and Sports Department. The study has two stages; in the first stage, anthropometric measurements, health status and nutritional habits were questioned with the“Sustainable Nutritional Behavior (SBYD)”scale and the data collection form questioning sustainable nutrition practices. After the data collection form, the personnel were nutrition education and in the second stage of the study (2 months after the training), the data collection form was re-applied and the change in sustainable nutrition behaviors was examined. In our study, no statistically significant difference was detected in the anthropometric measurement averages of all participants compared to after the training (p>0.05).