Başkalarının duygularını düzenleme ölçeği'nin Türkçe'ye uyarlanması: Geçerlik ve güvenirliğin Türkiye örnekleminde incelenmesi
The adaptation of the regulation of others' emotions scale into Turkish: Examination of its validity and reliability in a Turkish sample
  1. Tez No: 925629
  2. Yazar: BÜŞRA TUNCER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM SARISOY AKSÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, MacCann ve arkadaşları (2023) tarafından geliştirilen“Regulation of Others' Emotions Scale”(ROES) ölçeğinin Türkçeye uyarlanması ve psikometrik özelliklerinin Türkiye örnekleminde incelenmesidir. Veri toplamaya başlamadan önce ölçek hem İngilizce hem Türkçe diline hakim dört uzman tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Farklı çeviriler değerlendirilerek son form oluşturulduktan sonra İngilizceye hakim bir dil bilim uzmanı tarafından ters-çeviri işlemi yapılmış ve ölçeğe son hali verilmiştir. Çalışma kapsamında toplanan katılımcı verileri, uygulanacak analiz türlerine göre iki gruba ayrılmıştır. İlk grup 208 kadın (%65.8) ve 108 erkek (%34.2) katılımcı olmak üzere toplamda 316 kişiden oluşmaktadır. Bu gruptaki veriler, açımlayıcı faktör analizi (AFA), yakınsak geçerlik, ayırt edici geçerlik ve güvenirlik analizlerinde kullanılmıştır. İkinci grupta ise, 171 kadın (%53.9), 144 (%45.4) erkek ve 2 diğer cinsiyetten (%0.6) katılımcı olmak üzere toplamda 317 kişi bulunmaktadır. Bu grubun verileri ise, yalnızca, doğrulayıcı faktör analizi (DFA) için kullanılmıştır. Analizler, IBM SPSS Statistics 22 ve IBM Amos 24 yazılımları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Ölçeği (Emotion Regulation Questionnaire-ERQ), Kişiler Arası Duygu Düzenleme Ölçeği (Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire-IERQ), Başkalarının Duygularını Yönetme Ölçeği'nin (Management of Others' Emotions Scale-MEOS) Duygu Durumu İyileştirme ve Yönlendirme alt ölçekleri, Karanlık Üçlü Ölçeği (Dirty Dozen Scale-DDS), Temel Empati Ölçeği'nin (Basic Empathy Scale-BES) Duyguzal Empati alt ölçeği ve Başkalarının Duygularını Düzenleme Ölçeği (ROES) kullanılmıştır. Faktör analizi sonuçları, MacCann ve arkadaşlarının (2023) ortaya koyduğu sekiz faktörlü yapıyı desteklememiş olup yedi faktör ve 28 maddeden oluşan bir yapının Türkiye'den elde edilen verilere daha uygun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Güvenirlik analizleri ise, ROES'in Türkçe versiyonunun yüksek iç tutarlılık düzeyine sahip olduğunu göstermiştir. Alt ölçeklerin Cronbach alfa katsayıları .77 ile .91 arasında değişmiştir. Ayrıca, test-tekrar test güvenilirliği analizlerinde, Pearson korelasyon katsayılarının .58 ile .81 arasında değiştiği bulgusu elde edilmiştir. Son olarak, yakınsak ve ayırt edici geçerlilik analiz sonuçları, MacCann ve arkadaşlarının (2023) orijinal çalışmasına uygun bulgular sunmuştur. Sonuçlar, Başkalarının Duygularını Düzenleme Ölçeği'nin Türkçe versiyonunun, dışsal kişiler arası duygu düzenleme stratejilerini değerlendirmek için geçerli ve güvenilir bir araç olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to adapt the“Regulation of Others' Emotions Scale”(ROES), developed by MacCann et al. (2023), into Turkish and examine its psychometric properties in a Turkish sample. Before data collection, the scale was translated into Turkish by four experts fluent in both English and Turkish. After evaluating different translations and finalizing the Turkish version, a linguist proficient in English conducted a back-translation, and the final version of the scale was established. The participant data collected in the study were divided into two groups based on the types of analyses to be conducted. The first group consisted of 316 participants, including 208 women (65.8%) and 108 men (34.2%). The data from this group were used for exploratory factor analysis (EFA), convergent validity, discriminant validity, and reliability analyses. The second group included 317 participants: 171 women (53.9%), 144 men (45.4%), and 2 individuals of other genders (0.6%). The data from this group were used solely for confirmatory factor analysis (CFA). The analyses were conducted using IBM SPSS Statistics 22 and IBM Amos 24 software. The study utilized the Demographic Information Form, the Emotion Regulation Questionnaire (ERQ), the Interpersonal Emotion Regulation Questionnaire (IERQ), the Mood Improvement and Guidance subscales of the Management of Others' Emotions Scale (MEOS), the Dirty Dozen Scale (DDS), the Emotional Empathy subscale of the Basic Empathy Scale (BES), and the Regulation of Others' Emotions Scale (ROES). The factor analysis results did not support the eight-factor structure proposed by MacCann et al. (2023); instead, a seven-factor structure with 28 items was found to be more suitable for the Turkish data. Reliability analyses demonstrated that the Turkish version of ROES had a high level of internal consistency. The Cronbach's alpha coefficients for the subscales ranged from .77 to .91. Additionally, test-retest reliability analyses showed that Pearson correlation coefficients ranged between .58 and .81. Finally, the results of the convergent and discriminant validity analyses yielded findings consistent with the original study by MacCann et al. (2023). The results indicate that the Turkish version of the Regulation of Others' Emotions Scale is a valid and reliable tool for assessing external interpersonal emotion regulation strategies.