Koyunlarda topallığın serum kortizol ve bazı antioksidan ve oksidan parametrelere etkisi
Effect of lameness on serum cortisol and some antioxidant and oxidant parameters in sheep
  1. Tez No: 925632
  2. Yazar: HASAN HİLMİ HELVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı topallık skoruna sahip koyunlarda, topallığın serum kortizol, total oksidan ve total antioksidan kapasite üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışma, Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde bulunan özel koyun işletmelerinde gerçekleştirildi. Çalışmada; 2-6 yaşları arasında değişen 12 adet sağlıklı koyun, 24 adet topal koyun olmak üzere toplamda 36 koyun kullanıldı. Koyunlar sağlıklı koyunlar ve topal koyunlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. İki gruptaki hayvanlar topallık skorlaması için serbest olarak yürütüldü ve gözlemlendi. Çalışmaya dahil edilen bütün koyunların topallık skorlaması yapıldı ve topallık skorları not edildi. Sağlıklı ve topallayan koyunlardan kan örnekleri alınarak, serum kortizol, TAS ve TOS değerleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of lameness on serum cortisol, total oxidant and total antioxidant capacity in sheep with different lameness scores. The study was conducted in private sheep farms located in Bolvadin district of Afyonkarahisar. A total of 36 sheep were used in the study; 12 healthy sheep and 24 lame sheep, aged between 2-6 years. The sheep were divided into two groups as healthy sheep and lame sheep. The animals in the two groups were walked freely and observed for lameness scoring. Lameness scoring was performed on all sheep included in the study and lameness scores were noted. Blood samples were taken from healthy and lame sheep and serum cortisol, TAS and TOS values were measured.