Dijital istifleme bağlamında beyaz yaka çalışanlarında obsesif kompulsif kişilik özellikleri ve belirsizliğe tahammülsüzlük arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between obsessive-compulsive personality traits and intolerance of uncertainty in white-collar workers in the context of digital hoarding
  1. Tez No: 925633
  2. Yazar: AYPERİ BİCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dijital istifleme, bireylerin dijital materyalleri biriktirme ve düzenleme konusunda zorluk yaşaması sonucu ortaya çıkar ve bu durum psikolojik sıkıntılara yol açabilir. Bu araştırma, beyaz yakalı çalışanlar arasında dijital istifleme davranışlarının belirsizliğe tahammülsüzlük ve obsesif kompulsif kişilik özellikleriyle ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, dijital istifleme davranışlarının belirsizliğe tahammülsüzlük ve obsesif kompulsif kişilik özellikleriyle ilişkisini incelemek amacıyla, beyaz yakalı çalışanlardan toplanan anket verileri analiz edilmiştir. Araştırmaya 393 kişi (235 kadın, 158 erkek) katılmıştır. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Dijital Dosya Biriktirme Anketi, Kişilik İnanç Ölçeğinin Obsesif Kompulsif Alt Boyutu, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Obsesif İnanışlar Ölçeği-44 ve silme sıklığı indeksi kullanılmıştır. Elde edilen veriler bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve kademeli regresyon analizi kullanarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler, belirsizliğe tahammülsüzlük ve obsesif kompulsif kişilik özelliklerinin dijital istifleme davranışıyla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Sorumluluk- tehlike beklentisi, silme sıklığı ve engelleyici kaygının, silme zorluğunu; silme sıklığı, ileri yönelik kaygı ve sorumluluk- tehlike beklentisinin biriktirme davranışını yordadığı bulunmuştur. Literatür için yeni bir kavram olan dijital istifleme elde edilen bulgular ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital hoarding emerges as a result of individuals experiencing difficulties in accumulating and organizing digital materials, which may lead to psychological distress. This study aims to examine the relationship between digital hoarding behaviours, intolerance of uncertainty, and obsessive-compulsive personality traits among white- collar workers. Survey data collected from 393 participants (235 female, 158 male) were analysed for this purpose. The study employed the Demographic Information Form, Digital File Hoarding Questionnaire, the Obsessive-Compulsive Subscale of the Personality Beliefs Questionnaire, Intolerance of Uncertainty Scale, Obsessive Beliefs Questionnaire-44, and the Deletion Frequency Index. The data were analysed using independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and stepwise regression analysis. The analyses revealed that intolerance of uncertainty and obsessive-compulsive personality traits are associated with digital hoarding behaviours. Responsibility-danger expectations, deletion frequency, and inhibitory anxiety were found to predict difficulty in deleting, while deletion frequency, prospective anxiety, and responsibility-danger expectations predicted hoarding behaviours. Digital hoarding, a novel concept for the literature, was discussed in light of the findings.