Koyunlarda östrus sinkronizasyonu ve fertiliteye etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 11027
  2. Yazar: NASIF ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. ÇETİN KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
-35- 5. TÜRKÇE ÖZET Bu çalışmada, değişik uygulamalarla östrus sinkronizasyonuna alınan yanıt ve sinkronizasyonun fertiliteye etkisi araştırıldı. 93 merinos koyun ve 97 merinos toklu üzerinde çalışılmıştır. I. grup 23 koyun ve 25 tokludan, II. grup 24 koyun ve 25 tokludan, III. grup 23 koyun ve 25 tokludan oluşmaktadır. IV. grup kontrol grubudur ve 23 koyun ve 22 tokludan ibarettir. I. gruba 5 mgr'lık MAP içeren tabletler (Farlutal-Dilpa) suda eritilerek, günlük her hayvana 8 mgr düzeyinde içirildi ve uygulama 14 gün sürdürüldü. II. gruba 60 mgr MAP içeren süngerler (Veramix-Upjohn) vaginaya uygulandı. Uygulama 14. gün sonlandırıldı. III. gruba ise 11 gün ara ile bir PG analogu olan Tiaprost- trometamol (Ilıren-Hoechst) 0,196 mgr dozunda, çift enjeksiyon şeklinde uygulandı. Uygulamalara seksüel dönemin ortasında başlandı. Uygulama bitiminden sonraki 96 saat içinde I. grup koyunlarda %39,14, toklularda %64,00, II. grup koyunlarda %95,83, toklularda %100,00, III. grup koyunlarda %95,65 ve toklularda %84,00 oranında östrusları sinkronize edilmiştir. Sirikronize ilk östrusta, tüm koyun ve toklulara doğal aşım yaptırılıp, gebe kalmayıp geri dönenlere aşım ikinci kez tekrarlanmıştır. Daha sonrasında hayvanlar östrus gösterseler bile üçüncü kez aşım yaptırılmamıştır. Sinkronize edilenlerin tohumlanmasından sonra kuzulama oranı I. grup koyunlarda %100,00, toklularda %87,50, II. grup koyunlarda %91,30, toklularda %96,00, III. grup koyunlarda %90,91 ve toklularda %76,19 olmuştur. Kontrol grubu koyunlarında bu-36- oran %91,30 ve toklularında %86,36 olarak bulunmuştur. Sonuç Olarak: Vaginal MAP uygulaması ve 11 gün ara ile PG enjeksiyonuyla, sinkronizasyonda iyi sonuçlar alınmış, sinkronizasyonun fertiliteye önemli bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-37- 6. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) In this study, the reply to estrous synchronization in various applications have been received and the effect of the synchronization to the fertilization have been searched. This research have been studied on 93 Merino ewes and 97 Merino yearling lambs. These, as groups from I to IV consist of the followings: Group I, 23 ewes and 25 yearling lambs; Group II. 24 ewes and 25 yearling lambs; Group III, 23 ewes and 25 year ling lambs; Group IV, which is a control group and consists of 23 ewes and 25 yearling lambs. In group I, tablets which contain 5 mgr MAP (Farlutal -Dilpa), solved in water, have been given to each animal daily in 8 mgr levels. This has been continued for 14 days. In group II, 60 mgr MAP containing sponges (Veramix-Upjohn) have been applied to the vaginas. This application ended after 14 days. In group III, Tiaprost-trometamol (Iliren-Hoechst) which is an ana log of PG, have been applied as double injection, in 0,196 mgr doses and in 11 days intervals. All application started in the mids of the sexuel cycles. Within the 96 hours, after the termination of these applications, the estrous synchronization percentages were as follows: In group I, ewes 39,14%, yearling lambs 64,00%; In group II, ewes 95,83%, yearling lambs 100,00 %; In group III, ewes 95,65% and yearling lambs 84,00%. At the initial synchronized estrous, all ewes and year ling lambs have been naturally inseminated, but the ones which did not get pregnant were repeated insemination for the second time. Later, however, even they showed estrous, the third-38- insemination had not been applied. After the fertilization of the ones which are synchro nized, percentages to the lambing in group I, ewes 100,00%, year ling lambs 87,50%> In group II, ewes 91,30%, yearling lambs 96,00%; In group III, ewes 90,91% yearling lambs 76,19%. In the control group this percentages were: in ewes 91,30% and in year ling lambs 86,36%. As a result? Good achievements have been reached at synchronized estrous by applying vaginal MAP and PG injections in 11 day intervals. So it has been established that synchronization does not have any important effects on the fertilization.