Kişilerin psikoterapi yöntemlerinde tercihleri ile nesne ilişkileri ve kişilik organizasyonu
Individuals' preferences in psychotherapy methods, and their relationship with object relations and personality organization
- Tez No: 925640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kişiliğin insan davranışlarını şekillendiren bir yapısı olduğu bilinmekle birlikte psikoterapi seçimlerindeki etkisi merak edilen bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Hoglend ve arkadaşları (1993) öz anlama arzusu, değişim isteği, gelişim düzeyi, çatışma, duygusal esneklik, beklenti, kişilik bozuklukları, nesne ilişkileri, seans sayısı ve terapide yapılan yorumların kişilerin terapiye giderken seçim kriterlerini ve terapi sürecindeki sonuçlarla ilişkisini etkilediğini tespit etmişlerdir. Bir diğer araştırmada bazı hastaların onaylayıcı ve olumlayıcı psikoterapist, bazı hastaların hastalığa geri dönmemek için önleme teknikleri kullanacak bir psikoterapist, bazılarının ise daha uzun vadeli bir psikoterapist istedikleri sonucuna ulaşılmıştır (Heinze ve ark., 2023). Bu çalışmada da bu değişimleri daha iyi anlamak için kişilerin tercih ettikleri psikoterapi yöntemlerine göre kişilik organizasyonları ve nesne ilişkilerinin farklılığı incelenerek literatüre katkı sunmak amaçlanmıştır. Çalışma Google Forms aracılığıyla psikoterapi deneyimi olan 490 katılımcı ile yürütülmüştür. Verilerin toplanması Mayıs 2024- Ekim 2024 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilmiştir. Örneklemin yaş aralığı 18-65'tir. Çalışmaya gönüllü olarak katıldığını beyan eden kişilerden Kişilik Organizasyonu Envanteri (KOREN), Bell Nesne İlişkileri Ölçeği ve sosyodemografik veri formunu doldurmaları talep edilmiştir. Ölçeklerden alınan bulgular Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 26.0 programı kullanılıp istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre kişilerin psikoterapi tercihleri eğitim seviyelerine göre anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Bir diğer anlamlı farklılık ise psikoterapi yöntemleri ile kişilik organizasyonu düzeyleri arasında bulunmuştur. Primitif savunma, kimlik difüzyonu ve gerçeklik testi farklılaşan kişilerin psikoterapi tercihleri de anlamlı şekilde değişmektedir. Son olarak ise nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme alt ölçekleri ile psikoterapi yöntemlerindeki seçimler arasında anlamlı bir farklılaşma bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Personality is known to be a structure that shapes human behavior; however, its influence on psychotherapy choices remains an area of curiosity. Høglend et al. (1993) identified that factors such as the desire for self-understanding, willingness to change, level of development, conflict, emotional flexibility, expectations, personality disorders, object relations, the number of sessions, and interpretations made during therapy affect individuals' criteria for choosing therapy and the outcomes of the therapeutic process. Another study found that some patients preferred an affirming and supportive psychotherapist, others sought a therapist who employs preventive techniques to avoid relapse, while some preferred a long-term psychotherapist (Heinze et al., 2023). In this study, the aim is to contribute to the literature by examining the differences in personality organization and object relations based on individuals' preferred psychotherapy methods to better understand these dynamics. The research was conducted with 490 participants who had psychotherapy experience, using Google Forms. Data collection took place online between May 2024 and October 2024, with participants aged between 18 and 65. Participants who voluntarily agreed to take part in the study were asked to complete the Personality Organization Inventory (KOREN), the Bell Object Relations Inventory, and a sociodemographic data form. The findings obtained from the scales were analyzed statistically using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 26.0. According to the analysis results, individuals' psychotherapy preferences significantly differed based on their educational level. Another significant difference was found between psychotherapy methods and levels of personality organization. The psychotherapy preferences of individuals with differing levels of primitive defenses, identity diffusion, and reality testing also showed significant variation. Lastly, significant differences were observed between object relations and reality evaluation subscales and the selection of psychotherapy methods.