Genel popülasyonda bilişsel içgörü ile depresyon belirtileri, obsesif kompulsif bozukluk belirtileri ve psikoz benzeri yaşantılar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cognitive insight, depressive symptoms, obsessive-compulsive disorder symptoms, and psychotic-like experiences in the general population
  1. Tez No: 925641
  2. Yazar: FATMA İREM ŞERBETCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, genel popülasyonda bilişsel içgörü düzeyi ile depresyon belirtileri, obsesif kompulsif bozukluk belirtileri ve psikoz benzeri yaşantılar arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma rastgele örnekleme yöntemi ve ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 18-65 yaş arası, 330 kadın, 143 erkek toplam 473 kişi katılmıştır. Katılımcılara, demografik bilgi formu, Beck Bilişsel İçgörü Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi ve Toplumda Psişik Yaşantıları Değerlendirme Ölçeği sunulmuştur. Veriler SPSS 26.0 sürümü ile analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda genel popülasyonda bilişsel içgörü düzeyi ile depresyon belirtileri, obsesif kompulsif bozukluk belirtileri ve psikoz benzeri yaşantılar arasında pozitif yönlü anlamlı düzeyde ilişki bulunmuştur. Bilişsel içgörünün alt boyutu olan kendinin ifade etme düzeyi benzer şekilde depresyon belirtileri, obsesif kompulsif bozukluk belirtileri ve psikoz benzeri yaşantılar ile pozitif yönde anlamlı düzeyde ilişki göstermiştir. Ancak bu değişkenler ile bilişsel içgörünün diğer alt boyutu olan kendinden eminlik arasında anlamlı düzeyde bir ilişkiye rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between cognitive insight levels and symptoms of depression, obsessive-compulsive disorder, and psychosis-like experiences in the general population was examined. The study was conducted using random sampling and a correlational survey model. A total of 473 participants, including 330 women and 143 men aged 18-65, took part in the study. Participants were administered a demographic information form, the Beck Cognitive Insight Scale, the Beck Depression Inventory, the Maudsley Obsessive-Compulsive Questionnaire, and the Community Assessment of Psychic Experiences Scale. The data were analyzed using SPSS version 26.0. The analysis revealed a significant positive relationship between cognitive insight levels and symptoms of depression, obsessive-compulsive disorder, and psychosis-like experiences in the general population. The subdimension of cognitive insight, self-expression, also showed a significant positive relationship with depression symptoms, obsessive-compulsive disorder symptoms, and psychosis-like experiences. However, no significant relationship was found between these variables and the other subdimension of cognitive insight, self-certainty.