Altı ila on yaş arası 500 ilkokul çocuğunda ölçümler
Measurements in 500 primary school kids whose age varies between six to ten
- Tez No: 925655
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR DEMİRAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1966
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Ankara ilinde merkez ilçede randomize seçilen bir ilk öğretim okulunda örneklem olarak alınan 6 ila 10 yaş arası 500 ilkokul çocuğu cinsiyetlerine göre ayrılıp; boy uzunluğu, ağırlık, üst segment, toraks çevresi, başçevresi, bilateral trocanter arası ölçüm, bilateral deltoid kaslar arası ölçüm, üst kol ölçümü, üst bacak ölçümü ve el bilek ölçümleri yapılarak 6 yaş, 7 yaş, 8 yaş , 9 yaş ve 10 yaş için ayrı ayrı gruplandırılıp kız ve erkek çocuklar arası ölçümler karşılaştırıldı. Gruplarda ortalamalar, standart sapmalar, en az ve en çok değerler arası cinsiyetler arası önem farklılıkları ile bunların standart sapmaları istatistik yöntemleri kullanılarak hesaplanıp saptanarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A randomly selected primary school in the central district of Ankara province, 500 primary school children between the ages of 6 and 10 were taken as a sample and separated according to their gender; height, weight, upper segment, thorax circumference, head circumference, bilateral inter-trochanter measurement, bilateral inter-deltoid muscle measurement, upper arm measurement, upper leg measurement and wrist measurements were taken and grouped separately for 6 years, 7 years, 8 years, 9 years and 10 years of age and the measurements were compared between girls and boys. Means, standard deviations, minimum and maximum values in the groups were calculated and compared by using statistical methods and the differences in significance between the sexes were determined.