İzmir ve Manisa illeri domates ve biber yetiştiricilik alanlarında Tomato spotted wilt virüs (TSWV) etmeninin potansiyel ara konukçusu olan yabancı otların belirlenmesi
Determination of weeds that are potential intermediate hosts of Tomato spotted wilt virus (TSWV) in tomato and pepper cultivation areas of İzmir and Manisa provinces
  1. Tez No: 925656
  2. Yazar: BERKAY ARBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tomato spotted wilt virus (TSWV) son yıllarda başta domates ve biber arazilerinde olmak üzere bir çok sebze grubunda hem sera hem de açık alanlarda üretime ve ekonomik anlamda kayıplara neden olmaktadır. Dünya genelinde kültür bitkisine en fazla kayıplara uğratan virüslerden biridir. Her sene Tomato spotted wilt virus (TSWV)'ün konukçuları olan kültür bitkileri aynı arazide yetiştirildiği için semptomlarda artış görülmüştür. İzmir ili ve çevresinde TSWV'nin potansiyel ara konukçusu olan yabancı otlarda hem kışlık hem de yazlık olarak farklı bölgelerden örnekler alınmıştır. 2023 yılında yapılmış surveylerde domates ve biber arazilerinden sera ve açık tarladan toplamda 203 yabancı ot örneği toplanmıştır. Bu örneklerin 62 tanesi biber, 141 tanesi domates arazilerinden alınmış ve DAS-ELISA ile test edilmiştir. Surveyler sonucunda elde ettiğimiz yabancı ot örneklerinden 9 tanesi TSWV ile enfekteli olarak bulunmuştur. Kışlık otlardan yaptığımız testlerde 2 adet pozitif sonuç elde edilmiştir. Sera arazilerinde 1 adet enfekteli yabancı ot örneğinde görülmüştür. TSWV enfekteli yazlık yabancı otlardan 5 tanesi domates arazilerinden, 2 tanesi ise biber arazisinden almış olduğumuz örneklerden bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, Tomato Spotted Wilt Virus (TSWV) has been causing production and economic losses in both greenhouse and open areas in many vegetable groups, especially in tomato and pepper fields. It is one of the viruses that cause the most losses to cultivated plants worldwide. Since the cultivated plants, which are the hosts of Tomato spotted wilt virus (TSWV), are grown on the same field every year, an increase in symptoms has been observed. Samples of weeds, which are potential intermediate hosts of TSWV, were taken from different regions, both in winter and summer, in Izmir province and its surroundings. During the surveys in 2023, a total of 203 live samples were collected from tomato and pepper fields, greenhouses and open fields. In these samples, 62 peppers and 141 tomatoes were detected from the fields and tested with DAS-ELISA. Of the weed samples we obtained as a result of the surveys, 9 were infected with TSWV. We obtained 2 positive result in the tests we conducted on winter weeds. 1 infected weed is seen in the sample in the greenhouse lands. TSWV-infected foreign outbreaks were created from 5 samples from tomato fields and 2 from pepper fields.