İnokulant veya dane mısır ilavesinin yonca silaj kalitesine etkisi
The effect of inoculant or maize grain addition on alfalfa silage quality
- Tez No: 925659
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRULLAH BORA ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Üretim kapasitesi yüksek ve kaliteli bir kaba yem kaynağı olan yonca (Medicago sativa) genellikle çiftçiler tarafından kuru ot veya otlatma amacıyla kullanılmaktadır. Ancak Türkiye'de ilk biçim nisan (ilkbahar), son biçim kasım (sonbahar) dönemlerine denk gelmesi ve nem oranının yüksek ya da yağışlı olması nedeniyle kurutulmasında güçlük çekilmektedir. Bu zaman aralığına denk gelen yonca hasadında kayıpları minimuma indirmek için silaj yapımını zorunlu hale gelmektedir. Silaj yapımında ise yoncanın tampon kapasitesinin yüksek, suda çözünebilen karbonhidrat miktarının ise düşük olması nedeniyle zorluklar yaşanmaktadır. Yonca silajı yapımında görülen zorluklar silolamadan önce yemlerin soldurulması, bakteriyel veya enzimatik inokulantların kullanılması ve fermantasyonun iyileştirilmesi için substratların arttırılmasıyla ortadan kaldırılabilir. Bu çalışmada, yonca silajının fermantasyon kalitesini ve besin değerini arttırmak için silaja yapılan bakteriyel inokulant ve mısır unu kullanımının laboratuvar koşullarında yapılan silolarının besin madde içeriği ve fermantasyon üzerindeki etkilerinin saptanması amacıyla düzenlenmiştir. Araştırmada son biçim (kasım ayı) yonca kullanılmış ve hasat edilen yonca soldurulmuştur. Soldurulmuş metaryal 3 gruba ayrılmış ve bu gruplar kontrol (%0), mısır kırığı ve inokulant ile muamele edilerek 60 gün boyunca depolanmıştır. Depolama sonrası siloların fermantasyon ve hammadde besin değerleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alfalfa (Medicago sativa), which has a high production capacity and is a high quality forage source, is generally used by farmers for hay or grazing. However, since the first harvest coincides with April (spring) and the last harvest coincides with November (fall) in Turkey, it is difficult to dry it due to high humidity or rainy weather. In order to minimize losses in alfalfa harvest coinciding with this time, silage production becomes mandatory. In silage production, difficulties are experienced due to the high buffer capacity of alfalfa and low amount of watersoluble carbohydrates. Difficulties in alfalfa silage production can be overcome by wilting the forage before ensiling, using bacterial or enzymatic inoculants and increasing the substrates to improve fermentation. The aim of this study was to determine the effects of bacterial inoculants and corn flour on the nutrient content and fermentation of silage made under laboratory conditions to improve the fermentation quality and nutritional value of alfalfa silage. In the study, last harvested (November) alfalfa was used and the harvested alfalfa was wilted. The withered material was divided into 3 groups and these groups were treated with control (0%), corn stover and inoculant and stored for 60 days. After storage, fermentation and raw material nutrient values of the silos were analyzed.