Kirazda PGPR uygulamalarının verim, meyve kalitesi ve bitki besin elementi içeriğine etkisi
Effects of PGPR applications on yield, fruit quality and plant nutrient content of sweet cherry
  1. Tez No: 925665
  2. Yazar: HAFİZE KARABIYIK TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ EROĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kireçli ve pH'ı yüksek topraklarda meyve ağaçlarının fosforu alabilmesi zor olmaktadır. Bu nedenle fosfor noksanlığı ortaya çıkmakta ve kiraz ağaçlarında gelişme yavaşlayarak meyve kalitesi ve verim düşmektedir. Bu çalışmada fosforu çözebilme özelliğine sahip Bitki Gelişimini Uyaran Kök Bakterilerinin (PGPR; Plant Growth Promotıng Rhizobacteria) toprağa ve yaprağa uygulanarak, Türkiye için önemli bir ihracat ürünü olan kiraz da meyve kalitesine, verime ve bitki besin elementi içeriklerine (N, P, Na, K, Mg, Ca, Cu, Mn, Zn, Fe) etkileri incelenmiştir. Uygulamada Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü laboratuvarında üretilen fosforu çözen 44 (KD 13/1) ve 67 (KD 20/2) bakterileri, kiraz ağaçlarına tomurcukların kabardığı dönemde topraktan, meyve tutumu döneminde yapraktan uygulanmıştır. Bu çalışmada meyvelerin titre edilebilir asitlik (TA), suda çözünür kuru madde (SÇKM) bakteri uygulamaları ile artış gözlemlenirken, meyvenin pH değerini ise düştüğü gözlemlenmiştir. Her iki kök bakteri uygulamaları ile meyve ağırlıkları, ağaç başına verim artarken, 67 (KD 20/2) bakterisi uygulanan kiraz meyvelerinin eni, meyve boyu daha yüksek bulunmuştur. Her iki bakteri uygulaması ile meyve ağırlıkları, meyve boyutları, ağaç başına olan verim artmıştır. Özellikle 67 (KD 20/2) bakteri uygulaması ile meyve ağırlıkları, meyve boyutları, titre edilebilir asitlik, suda çözünür kuru madde miktarı, saptan kopma kuvveti, klorofil içeriği, meyvede bulunan N, P, Zn, Cu elementleri ve yaprakta bulunan P, Cu içeriğinin ön plana çıktığı, Fe içeriğinin ise azaldığı belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre 44 (KD 13/1) ve 67 (KD 20/2) kök bakterilerini kiraz yetiştiriciliğinde kullanılmasının meyve kalitesini, ağaç başına verimi ve bitki besin elementlerinin değerlerinin artırılmasında olumlu etkilerinin bulunduğu tespit edilmiştir. 67 (KD 20/2) bakteri uygulamasının kiraz yetiştiriciliğinde kullanımının daha etkin olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fruit trees have difficulty absorbing phosphorus in soils that are calcareous and have a high pH. As a result, phosphorus deficiency occurs, leading to slower growth in cherry trees, ultimately reducing the fruit quality and yield. This study investigated the effects of Plant Growth Promoting Rhizobacteria (PGPR), known for their ability to solubilize phosphorus, on fruit quality, yield, and nutrient content (N, P, Na, K, Mg, Ca, Cu, Mn, Zn, and Fe) of cherry trees, which are a key export product for Turkiye. In the treatment, phosphorus-solubilizing bacteria strains 44 (KD 13/1) and 67 (KD 20/2), produced in the laboratory of the Department of Plant Protection at Ege University's Faculty of Agriculture, were applied to cherry trees. The bacteria were introduced to the soil during the bud swelling phase and applied as a foliar treatment during the fruit set period. In this study, bacterial treatments led to an increase in titratable acidity (TA) and water-soluble dry matter (WSDM) of the fruits, while the pH value decreased. Both root bacterial treatments resulted in increased fruit weight and yield. However, cherries treated with the 67 (KD 20/2) strain showed larger fruit width and length. Fruit weights, fruit sizes, and yield per tree increased with both bacterial treatments. The treatment with 67 (KD 20/2) bacteria led to an increase in fruit weight, size, TA, water-soluble dry matter content, stem-breaking force, chlorophyll content, and the levels of N, P, Zn, and Cu in the fruit, as well as P and Cu content in the leaves. However, it resulted in a decrease in Fe content, particularly with the 67 (KD 20/2) treatment. The study results showed that the use of 44 (KD 13/1) and 67 (KD 20/2) root bacteria in cherry cultivation had positive effects on improving fruit quality, yield, and plant nutrient content. The 67 (KD 20/2) bacteria treatment appeared to be more effective for enhancing cherry production outcomes.