2 ay-18 yaş aralığındaki hastaneye başvuran çocuklarda malnütrisyonun üst orta kol çevresi z skoru bandı kullanılarak değerlendirilmesi
Assessment of malnutrition in hospital-admitted children aged 2 months to 18 years using mid-upper arm ci̇rcumference (muac) z-score band'
- Tez No: 925666
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS OKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş: Beslenme durumunun değerlendirilmesi, bireylerin büyüme, gelişim ve bilişsel işlevleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olan bir parametredir Akut malnütrisyon, proteinin ve kalorinin yetersiz olduğu bir beslenme sonucu ortaya çıkan ve çoğunlukla süt çocukları ile küçük yaş grubundaki çocuklarda görülen, enfeksiyonların da sıklıkla eşlik ettiği bir patolojik sendrom grubudur. Malnütrisyon tanısında genellikle antropometrik ve biyokimyasal değerlendirmeler kullanılmaktadır. Bu antropometrik göstergeler, yaşa göre ağırlık (YGA), yaşa göre boy (YGB), boya göre ağırlık (BGA) ve vücut kitle indeksi (VKİ) olarak sıralanabilir. Diğer önemli bir antropometrik ölçüm, üst orta kol çevresi (ÜOKÇ) ölçümüdür. Yeni ÜOKÇ Z skoru bantları ölçümün kolay, ekonomik ve özel bir uzmanlık gerektirmemesi, ayrıca değerlendirme için persentil eğrilerine ihtiyaç duyulmaması saha çalışmalarında tercih edilmesini sağlamıştır. Yeni ÜOKÇ-z skoru bandının Türk toplumundaki çocuklar üzerinde malnütrisyonu belirlemede kullanılan standart yöntemlerin belirleyiciliği ile aynı doğrultuda bir gösterge olarak kullanılabileceği hipotezi test edilmesi planlanmaktadır. Yöntem: Çalışmamıza Mart 2024 ile Ekim 2024 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Genel Pediatri polikliniklerine herhangi bir şikayetle başvuran 2 ay-18 yaş arasındaki 3000 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Örnekleme grubunun seçiminde basit tesadüfi (rastgele) örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verisi SPSS 29.0.2 istatistik paket programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu görsel (histogram ve olasılık grafikleri) ve analitik yöntemler (Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk testleri) kullanılarak değerlendirilmiştir. Kategorik değişkenler Ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. İki değişken arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi uygulanmış ve her bir alt grup için ayrı korelasyon katsayıları (r) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The assessment of nutritional status is a critical parameter with significant effects on individuals' growth, development, and cognitive functions. Acute malnutrition is a pathological syndrome group that arises from a diet deficient in protein and calories, commonly affecting infants and young children, often accompanied by infections. The diagnosis of malnutrition typically involves anthropometric and biochemical evaluations. These anthropometric indicators include weight-for-age (WFA), height-for-age (HFA), weight-for-height (WFH), and body mass index (BMI). Another significant anthropometric measure is mid-upper arm circumference (MUAC). The newly introduced MUAC Z-score bands are increasingly preferred in field studies due to their simplicity, cost-effectiveness, lack of need for specialized expertise, and independence from percentile curves for evaluation. This study aims to test the hypothesis that the new MUAC Z-score bands can serve as indicators comparable to standard methods for detecting malnutrition in Turkish children. Methods: The study included 3000 children aged 2 months to 18 years, who visited the General Pediatrics outpatient clinics of Gazi University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, between March 2024 and October 2024 for any complaint. A simple random sampling method was employed to select the study population. Data were analyzed using the SPSS 29.0.2 statistical package. The normality of continuous variables was assessed through visual methods (histograms and probability plots) and analytical tests (Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk tests). Categorical variables were evaluated using the Chi-square test. Pearson's Correlation Analysis was applied to assess relationships between variables, with correlation coefficients (r) calculated for each subgroup.