Okul öncesi dönemdeki çocuklara uygulanan ebeveyn katılımlı gelişim destek programının duyusal işlemleme ve uyku kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of a parent-involveddevelopmental support program on sensory processing andsleep quality in preschool children
- Tez No: 925676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi dönemdeki çocuklara uygulanan ebeveyn katılımlı gelişim destek programının duyusal işlemleme ve uyku kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu deneysel çalışma, Aralık 2023 ile Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul ilinde yer alan KindyROO Florya Ebeveyn-Gelişim Akademisi'nde eğitim alan ve herhangi bir kurumda eğitim almayan 36-72 ay grubu arasındaki çocuklar ve ebeveynlerinin gönüllü katılımı ile yürütüldü. Çalışmaya, gelişimsel süreçleri ve ebeveynlerinin sosyodemografik özellikleri bakımından birbirine benzeyen 20'şer kişilik eğitim ve kontrol grubundan oluşan toplam 40 kişi dahil edildi. Tüm katılımcılara, müdahale öncesinde ve sonrasında Dunn Duyu Profili Testi (DDPT) ve Çocuklarda Uyku Alışkanlıkları Anketi (ÇUAA) uygulandı. Araştırmamızın sonuçlarına göre, eğitim grubu ile kontrol grubu ilk değerlendirmede duyma işlemi, enduransla ilgili duyusal işlem, aktivite, modülasyon, duyusal işlemin davranışsal sonuçları, kayıt, oral hassasiyet, duyu hassasiyeti, hareketsizlik ve uyku kalitesi parametreleri açısından benzer durumda iken; son değerlendirmede, bu parametrelerin eğitim grubunda anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Sonuç olarak çalışmamızda, ebeveyn katılımlı gelişim destek programına katılan çocukların duyusal işlemleme beceri ve uyku kalitesi düzeylerinde anlamlı düzeyde ilerleme kaydedildiği gözlemlenmiştir. Çalışmamızın sonuçları, 36-72 ay grubu arasındaki çocukların duyusal gelişimini desteklemek ve uyku kalitesini artırmak amacıyla ebeveyn katılımlı gelişim destek programlarına dahil edilmelerini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of a parent-assisted developmental support program applied to preschool children on sensory processing and sleep quality. This experimental study was conducted with the voluntary participation of children aged 36-72 months and their parents, who were receiving training at the KindyROO Florya Parent-Development Academy in Istanbul between December 2023 and May 2024, and those not receiving any institutional training. The study included a total of 40 participants, consisting of two groups training and control groups each with 20 children, who were similar in terms of their developmental processes and their parents' sociodemographic characteristics. All participants were assessed before and after the intervention using the Dunn Sensory Profile Test (DDPT) and the Children's Sleep Habits Questionnaire (CSHQ). According to the results of our research, participants in the experimental group showed significantly higher scores than the control group in the following parameters at the post-intervention assessment: auditory processing, sensory processing related to endurance, activity, modulation, behavioral outcomes of sensory processing, registration, oral sensitivity, sensory sensitivity, inactivity, and sleep quality (p0.05). The results of our study suggest that children between the ages of 36-72 months should be included in development support programs with parent participation in order to support their sensory development and improve their sleep quality.