Şanlıurfa merkez ilçelerindeki rekreasyon alanlarının yabancı ot florası
The weed flora of the recreation areas of central districts in Şanlıurfa
  1. Tez No: 925677
  2. Yazar: AHMET HAMDİ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma ile Şanlıurfa'nın Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü merkez ilçelerinin sınırları dahilinde bulunan rekreasyon alanlarının yabancı ot florasının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu ilçeler dahilindeki 34 rekreasyon alanında arazi çalışması yapılmıştır. Çalışma sonucunda 27 familyaya ait 134 takson belirlenmiştir. Bu taksonlardan 82'si tür, 31'i alttür ve 21'i ise varyetedir. Bu taksonların 109 tanesi dikotiledon, 25 tanesi monokotiledondur. Bu bitkiler hayat formu açısından değerlendirildiğinde 1 tanesi fanerofit, 1 tanesi kamefit, 32 tanesi hemikriptofit 1 tanesi kriptofit (geofit) ve 99 tanesi ise terofittir. Bitkilerin fitocoğrafik bölgeler açısından dağılımları sırasıyla İranTuran elementleri %13 (17), Akdeniz elementleri % 7 (10), Avrupa-Sibirya elementleri % 5 (7), Doğu Akdeniz elementleri % 4 (5)ve bilinmeyenler % 71 (95)'dir. Tanımlanan bitkiler takson sayısı dikkate alındığında ilk beş familya sırasıyla; Fabaceae (29), Poaceae (24), Asteraceae (23), Brassicaceace (6), Plantaginaceae (6) Apiaceae (5) ve Caryophyllaceae (5)'dır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the weed flora of recreation areas within the borders of Eyyübiye, Haliliye and Karaköprü central districts of Şanlıurfa. A field study was carried out in 34 recreation areas within these districts. As a result of the study, 134 plants belonging to 27 families were identified. There were 82 were species, 31 were subspecies and 21 were varieties from these taxa. Of these taxa, 109 are dicotyledonous and 25 are monocotyledonous. When these plants are evaluated in terms of life form, 1 of them is a phanerophyte, 1 of them is a chamaephyte, 32 of them are hemicryptophyte, 1 of them is a cryptophyte (geophyte) and 99 of them are therophyte. The distribution rates of the plants according to phytogeographical regions are Irano-Turanian elements % 13 (17), Mediterranean elements % 7 (10), Euro-Siberian elements 5% (7), Eastern Mediterranean elements 4% (5) and unknown 71% (95). Considering the number of identified plant taxa, the first five families are Fabaceae (29), Poaceae (24), Asteraceae (23), Brassicaceace (6), Plantaginaceae (6), Apiaceae (5) and Caryophyllaceae