Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 6 yaşındaki çocuklara uygulanan ev odaklı matematiksel destek programının çocukların matematiksel kavram edinimine etkisinin incelenmesi
Investigation of a mathematical support programme with parentfocused carried out on 6 years-old children?s mother, attending kindergarten, examining effect on children?s mathematical concept acquisition
- Tez No: 215312
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, anaokuluna devam eden 6 yaşındaki çocuklarınannelerine uygulanan örnek bir matematiksel destek programınınçocukların matematiksel kavram becerilerine etkisini ve ailelerin eğitimekatılımları sonucunda çocuğun eğitimindeki gelişimini incelemekamacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemi 2006-2007 öğretim yılında Ankara ilindeki altsosyo ekonomik düzeyde olan Mamak ilçesinde bulunan M.E.B'na bağlı ilkokullarınanasınıflarına devam eden 6 yaşındaki 50 çocuk ve 50 anneden oluşmuştur.Bu çalışmada, çocukların matematiksel kavram becerilerini ölçmek için?Matematiksel Kavram Becerileri Kontrol Listesi? kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin analizinde, Mann-Whitney U Testi veWilcoxon Testleri kullanılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre, iki grup incelendiğinde; ön test puanlarındasayı becerileri (mwu:299,500), uzay becerileri (mwu:263,500), ölçme becerileri(mwu:299,500), grafik becerileri (mwu:312,500), zaman kavram becerileri(mwu:267:000), işlem becerileri (mwu:307,000), şekil becerileri (mwu:231,500), zıtkavram becerileri (mwu:250,000) açısından gruplar arasında anlamlı farklılıkgörülmemektedir (p>0,05).Son test sonucunda ise deney grubunun sayı becerileri puanları(mwu:117,000), uzay becerileri puanları (mwu:118,000), ölçme becerileri puanları(mwu:197,500), grafik becerileri puanları (mwu:191,500), zaman kavram becerileriiiipuanları (mwu:126,500), işlem becerileri puanları (mwu:183,000), şekil becerileripuanları (mwu:30,500), zıt kavram becerileri puanları (mwu:52,000) anlamlıderecede kontrol grubuna göre yüksek olduğu görülmektedir (p
Özet (Çeviri)
This study is carried out to investigate developments on children?seducational level due to participation of their family to the education andinvestigation of a support programme applied on 6 years-old children?s mother toexamining effect on children?s concept skills.The pattern of the study is 50 children, attending kindergarten (M.E.B.,Ministry of National Education) in Mamak county (Low social economical region)in Ankara and 50 mother in 2006-2007 education semester.In this study, ?Mathematical Concept Skills Control List? was used tomeasure children?s mathematical concept skills.Obtained results were analyzed by using Mann-Whitney U Test andWilcoxon tests.In terms of the findings, when two groups are examined, withrespect to scores of pre-tests, number skills (mwu: 299,500), space skills(mwu: 263,500), measurement skills (mwu: 299,500), graph skills(mwu:312,500), time concept skills (mwu: 267,000), operational skills(mwu: 307,000), figure skills (mwu: 231,500), opposite concept skills(mwu: 250,000), there were no significant difference shown. (p>0,05)According to last test scores, number skills (mwu: 117,000), space skills(mwu: 118,000), measurement skills (mwu: 197,500), graph skills (mwu:191,500),time concept skills (mwu: 267,000), operational skills (mwu: 183,000), figure skillsv(mwu: 30,500), opposite concept skills (mwu: 52,000) of research (experiment)group are significantly higher than those of control group.