Yapraktan salisilik asit uygulamasının potasyum eksikliği altındaki stevia bitkisinin büyüme, besin elementi alımı, antioksidatif savunma sistemi ve bazı sekonder metabolit içerikleri üzerine etkisi
Effect of foliar salicylic acid application on growth, nutrient element uptake, antioxidative defense system and some secondary metabolite contents of stevia plant under potassium deficiency
  1. Tez No: 925693
  2. Yazar: SAFİYE AŞIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM EKER, PROF. DR. ARMAĞAN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İşaret Dili Tercümanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Potasyum (K), bitki büyümesi ve gelişmesi için önemli makro besin elementlerinden biridir. İçsel bir düzenleyici hormon olan salisilik asit (SA) bitkilerde mineral besin elementi alımı ve metabolizmasını etkileyen, çeşitli fizyolojik ve biyokimyasal süreçlerin düzenlenmesinde önemli rol alan bir bitki büyüme düzenleyicidir. Bu çalışmada, yapraktan SA uygulamalarının (SA0=0 mM, SA1= 0.25 mM ve SA2=0.50 mM) değişik potasyum beslenme (K0=0 kg da-1, K1=8 kg da-1 ve K2=16 kg da-1 KCl) düzeylerinde yetiştirilen Stevia (Stevia rebaudiana Bertoni) bitkisinin büyüme, azot (N), fosfor (P), K, kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg) içeriği, çözünür protein konsantrasyonu, antioksidatif enzim aktiviteleri, toplam fenolik madde miktarı, steviol glikozit içerikleri üzerine etkileri tarla koşullarında test edilmiştir. Taze ve kuru herba, yaprak ve sap ağırlıkları K uygulamalarıyla artış göstermiştir. Potasyum uygulaması ile yaprakların K, P, Mg konsantrasyonlarının yükseldiği görülmüştür. En yüksek K ve P konsantrasyonları K2 uygulamasında, en yüksek N ve Mg konsantrasyonu ise K1 uygulamasında bulunmuştur. Lipid peroksidasyonu ve SH bileşikleri konsantrasyonları artan K ve SA uygulamalarıyla azalmıştır. Toplam fenolik madde konsantrasyonu K2 ve SA2 uygulamalarıyla artmıştır. SOD, CAT, APX ve GR aktiviteleri artan K uygulamalarıyla önemli ölçüde azalmıştır. Toplam steviol glikozit konsantrasyonlarının özellikle K2 ve SA1 uygulamalarıyla önemli oranda arttığı bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar, K beslenmesinin iyileştirilmesi ve SA uygulamalarının Stevia'nın antioksidatif savunma sistemi ve steviol glikozit bileşenleri üzerinde kritik rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Potassium (K) is one of the important macronutrients for plant growth and development. Salicylic acid (SA), an endogenous regulatory hormone, is a plant growth regulator that affects mineral nutrient uptake and metabolism in plants and plays an important role in the regulation of various physiological and biochemical processes. In this study, the effects of foliar SA applications (SA0=0 mM, SA1= 0.25 mM and SA2=0.50 mM) on growth nitrogen (N), phosphorus (P), K, calcium (Ca), magnesium (Mg) content, soluble protein concentration and antioxidative enzyme activities, total phenolic compounds and steviol glycoside contents of Stevia (Stevia rebaudiana Bertoni) plant grown at different potassium nutrition levels (K0=0 kg da-1, K1=8 kg da-1 and K2=16 kg da-1 KCl) were tested under field conditions. Fresh and dried herba, leaf and stem weights increased with K applications. As a result of potassium application, the K, P, Mg concentrations of the leaves were observed to increase. The highest K and P concentrations were found in K2 application, and the highest N and Mg concentrations were found in K1 application. Lipid peroxidation and concentrations of SH compounds decreased with increasing K and SA applications. The total phenolic substance concentration increased due to K2 and SA2 applications. SOD, CAT, APX, and GR activities decreased significantly as a result of increasing K applications. The total steviol glycoside concentrations were found to increase significantly, particularly with K2 and SA1 administrations. Current findings revealed that improving K nutrition and SA applications play a critical role on the antioxidative defense system and steviol glycoside components of Stevia.