B-metrik uzaylarda yakın lipschitz dönüşümleri için sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems for nearly lipschitzian mappings onb-metric spaces
- Tez No: 925694
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
İlk bölüm tez çalışmasının amacı ve kaynak özetleri için ayrılmıştır. İkinci bölümde b-metrik uzayın tanımı, önemli bazı örnekler ile sabit nokta teori için temel teşkil eden bazı lemmalara yer verilmiştir. Ayrıca bu lemmalar kullanılarak sabit nokta teoremlerinin nasıl ispatlandığını göstermek amacı ile bir kaç sabit nokta teoremi incelenmiştir. Tezin orijinal bölümünü oluşturan üçüncü bölüm ise iki kısma ayrılmıştır. Birinci kısımda bir kapalı bağıntı yardımıyla genel bir sabit nokta teoremi elde edilmiştir. ikinci kısımda ise b-metrik uzayda yakın Lipschtiz dönüşümü kavramı tanıtılarak bu tür dönüşümler için bir sabit nokta teoremi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The first section is reserved for the purpose of the thesis and the source summaries. The second section includes the definition of the b-metric space, some important examples and some lemmas that form the basis for fixed point theory. In addition, a few fixed point theorems are examined in order to show how fixed point theorems are proved using these lemmas. The third section, which constitutes the original part of the thesis, is divided into two parts. In the first part, a general fixed point theorem is obtained by means of an implicit relation. In the second part, the concept of a nearly Lipschitzian mapping in the b-metric space is introduced and a fixed point theorem for such mappings is presented.