Kısıtlı su uygulanan black magic üzüm çeşidine yapraktan potasyum silikat, glisin betain ve salisilik asit uygulamasının kuraklığa dayanım ile verim ve kaliteye etkisi
The effect of foliar potassium silicate, glycine betaine and salicylic acid application on drought resistance, yield and quality of black magic grape variety under limited water application
  1. Tez No: 926139
  2. Yazar: EMEL AKÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL TANGOLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, küresel ısınma kaynaklı iklim değişikliğinin neden olabileceği kısıtlı su kaynaklarının bağlarda da yaratabileceği kuraklık sorununa karşı glisin betain, potasyum silikat ve salisilik asit uygulamasının etkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, sulamasız (yağmur suyu dışında su verilmeyen) ve kısıtlı sulama (tam suyun %50'sinin bitkiye verilmesi) koşullarında yetiştirilen Black Magic üzüm çeşidinde tane tutumunda ve ben düşme başlangıcında olmak üzere iki kez yapraktan uygulanan potasyum silikat (%0.1 ve %0.2), glisin betain (25 mM ve 50 mM) ve salisilik asitin (1 mM ve 2 mM) üzüm verimi ve kalitesi ile ekofizyolojik özellikler üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, %50 sulama uygulaması genel olarak en yüksek verim (9451 g/omca), salkım ağırlığı (295.4 g), salkım genişliği (11.93 cm), salkım büyüklüğü (216.3 cm2), tane uzunluğu (26.66 mm), tane genişliği (17.94 mm), tane büyüklüğü (478.7 mm2) ve tanenin saptan kopma direnci (326.3 g) değerlerini vermiştir. En yüksek SÇKM ve asitlik değerleri (sırasıyla, %18.27 ve 0.424 g 100 mL-1şıra) sulamasız uygulamasından elde edilmiştir. Biyostimulant uygulamalarında verim ve salkım ağırlığı bakımından 2 mM salisilik asit uygulaması dışındaki diğer biyostimulantlar ve dozlarında kontrolden daha yüksek değerler saptanmıştır. En yüksek SÇKM %0.2 potasyum silikat, olgunluk indisi 1 mM salisilik asit uygulamasından elde edilmiştir. Olgunluk döneminde ölçülen yaprak su potansiyeli değerleri biyostimulant uygulamalarının tamamında kontrol uygulamasından (-13.71 bar) daha yüksek çıkmıştır. Sulama x Biyostimulant etkileşimi açısından değerlendirme yapıldığında en yüksek verim ve salkım ağırlığının (sırasıyla, 11146 g/omca ve 348.3 g) %50 sulama + 1 mM salisilik asit, tane kopma direncinin (337.5 g) %50 sulama + %0.1 potasyum silikat kombinasyonunda olduğu saptanmıştır. Sonuçta, %50 su ve biyostimulant uygulamalarının kuraklığa dayanımda etkili olduğu belirlenmiştir. Sonraki çalışmalarda daha farklı biyostimulantların ve farklı dozlarının da denenmesinin yararlı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted to investigate the effects of glycine betaine, potassium silicate, and salicylic acid applications on mitigating drought problems in vineyards caused by limited water resources due to climate change induced by global warming. The study examined the effect of foliar applications of potassium silicate (0.1% and 0.2%), glycine betaine (25 mM and 50 mM), and salicylic acid (1 mM and 2 mM) on grape yield, quality, and ecophysiological characteristics in the Black Magic grape variety. These applications were performed twice: at fruit set and at the beginning of veraison under non-irrigated (Rainfed-only receiving rainfall) and deficit irrigation (50% of full irrigation) conditions. According to the findings, the 50% irrigation treatment generally resulted in the highest yield (9451 g/vine), cluster weight (295.4 g), cluster width (11.93 cm), cluster size (216.3 cm²), berry length (26.66 mm), berry width (17.94 mm), berry size (478.7 mm²), and berry detachment force (326.3 g). The highest total soluble solids (TSS) and acidity values (18.27% and 0.424 g 100 mL⁻¹, respectively) were obtained from the non-irrigated treatment. Among the biostimulant applications, all treatments except for the 2 mM salicylic acid application resulted in higher yield and cluster weight compared to the control. The highest TSS was observed with the 0.2% potassium silicate treatment, while the highest maturity index was recorded with the 1 mM salicylic acid treatment. Leaf water potential measurements during the ripening period showed that all biostimulant applications resulted in higher values than the control (-13.71 bar). In terms of the interaction between irrigation and biostimulant applications, the highest yield and cluster weight (11146 g/vine and 348.3 g, respectively) were obtained with the 50% irrigation + 1 mM salicylic acid combination, while the highest berry detachment force (337.5 g) was observed with the 50% irrigation + 0.1% potassium silicate combination. In conclusion, the combination of 50% irrigation and biostimulant applications was found to be effective in enhancing drought tolerance. It is suggested that future studies should explore the effects of different biostimulants and their varying concentrations.