Kinetik cephe paneli uygulamalarının irdelenmesi
Examination of kinetic facade panel applications
- Tez No: 925705
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VEFA ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Küresel ısınma nedeniyle, yakın gelecekte karşılaşılacak en önemli zorluklardan biri, ısınma ve soğutma gereksinimlerinin artacak olmasıdır. Bu durum binaların enerji yönetimi açısından önemli bir zorluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumla ısıtma yükü açısından başa çıkmanın en etkili yolu, günışığının iç mekânlara girişini kontrol altına almaktan geçer. Bu bağlamda, günışığı gölgeleme sistemleri, hem çevresel sürdürülebilirlik hem de enerji verimliliği açısından bilinçli bir yaklaşım sunmaktadır. Günışığı gölgeleme sistemleri arasında yer alan kinetik cephe panelleri, yapıların değişen çevresel koşullara dinamik biçimde yanıt verebilmesini mümkün kılan işlevsel bir bileşen olarak öne çıkmaktadır. Sabit cephe panellerinin, düşük güneş geliş açılarına bağlı olarak yaygın ışınım ve kamaşma kontrolünde yetersiz kalması gibi sorunlar, kinetik cephe panelleri ile etkin bir şekilde çözülebilir. Bu paneller, iklim ve mevsim koşullarına veya kullanıcı tercihine göre toplanabilir, hareket edebilir, tamamen devre dışı bırakılabilir ya da otomasyon sistemleriyle entegre edilebilir. Kinetik cephe panelleri, gelişen teknoloji ve yeni malzeme ile bileşenlerin desteğiyle, kendi kendine karar verebilen, çeşitli girdileri analiz ederek optimal çözümler sunabilen akıllı sistemler olarak öne çıkmaktadır. Bu tez çalışması, kinetik cephe panellerinin; hareket tipi, malzeme, yüzey şekilleri, işlevi, kontrol türü başlıklarında araştırılmasını ve analizi kapsamaktadır. Ayrıca kinetik cephe panelleri hakkında genel bir kılavuz oluşturma çabası gütmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to global warming, one of the most significant challenges in the near future will be the increasing demand for heating and cooling. This presents a major issue in terms of energy management in buildings. The most effective way to address this challenge, particularly in terms of heating load, is by controlling the penetration of daylight into interior spaces. In this context, daylight shading systems offer a conscious approach in terms of both environmental sustainability and energy efficiency. Among daylight shading systems, kinetic facade panels stand out as functional components that enable buildings to respond dynamically to changing environmental conditions. Problems such as insufficient control of diffuse solar radiation and glare especially under low solar angles common in fixed facade panels, can be effectively addressed by kinetic facade systems. These panels can be retracted, moved, deactivated, or integrated with automation systems depending on climatic and seasonal conditions or user preferences. Supported by advances in technology and the development of new materials and components, kinetic facade panels are increasingly emerging as intelligent systems capable of making autonomous decisions and offering optimal solutions through the analysis of various inputs. This thesis explores and analyzes kinetic shading elements in terms of movement type, material, surface shapes, function, and control types. Additionally, this thesis aims to create a general guide about kinetic facade panels.