Yetişkin bireylerin besin desteği bilgi düzeyleriyle tercih yöntemlerinde sosyal medyanın etkisi
The effect of social media on nutritional support knowledge levels and preference methods of adult individuals
  1. Tez No: 925709
  2. Yazar: FATMA ATAGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ESRA AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Günlük beslenmeyle alınan makro ve mikro besin ögelerinin yetersiz kaldığı durumlarda besin destek ürünlerinin kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bu durumda besin destek ürünleri sektörünün gün geçtikçe gelişen bir pazar olmasına sebep olmuştur. Bu yaygınlaşmanın artmasında, hastalıklara karşı koruma sağlama, salgın süreçlerinde yaşanan endişe ve kaygının beraberinde getirdiği bağışıklığı güçlendirme düşüncesi ve bu ürünlere kolay erişim ve besin desteği reklamlarının etkili olduğu söylenebilir. Web 2.0 teknolojilerinin ilerlemesiyle sosyal medya hayatımıza girmiş ve tüketici davranışlarını etkileyen bir platform haline gelmiştir. Bu araştırma tanımlayıcı türde yapılmış olup yetişkin bireylerin besin desteği bilgi düzeyleriyle tercih yöntemlerinde sosyal medyanın etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Planlanan tez çalışması gözlemsel analitik nitelikte olup kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 1 Mart- 1 Mayıs 2024 tarihleri arasında Türkiye'de yaşayan ve sosyal medya kullanan 87'si kadın (%80,6), 19'u erkek (%19,4) toplam 108 birey oluşturmuştur. Araştırma sonucunda bireylerin ölçek toplam puan ortalamaları; Temel Beslenme Bilgisi puanı 52,29±8,96 (orta), Besin Tercihi 35,12±5,24 (orta), Sosyal Medya Bağımlılığı 15,42±5,38 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The use of nutritional supplements is becoming more and more widespread when macro and micronutrients taken in daily nutrition are insufficient. In this case, the nutritional supplement sector has become a developing market day by day. It can be said that the idea of protecting against diseases, strengthening the immune system brought about by the anxiety and worry experienced during epidemic processes, easy access to these products, and nutritional supplement advertisements are effective in this increase in prevalence. With the advancement of Web 2.0 technologies, social media has entered our lives and has become a platform that affects consumer behavior. This research is of a descriptive type and was conducted in order to examine the effect of social media on the nutritional supplement knowledge levels and preference methods of adult individuals. The planned thesis study is observational analytical in nature and is a cross-sectional study. The sample of the research consisted of a total of 108 individuals, 87 female (%80,6) and 19 male (%19,4) living in Turkey and using social media between March 1 and May 1, 2024. As a result of the research, the total scale score averages of the individuals were; Basic Nutrition Knowledge score was determined as 52.29±8.96 (medium), Food Preference as 35.12±5.24 (medium), Social Media Addiction as 15.42±5.38.