Ab ve Türkiye'nin iklim değişikliğini güvenlikleştirmesi: karşılaştırmalı bir inceleme
The securitization of climate change by the Eu and Türkiye: A comparative study
- Tez No: 925721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
İklim değişikliği insanların, canlıların, ulusal ve uluslararası aktörlerin yaşam tarzını hatta varoluşlarını etkilemektedir. Bu sebeple aktörler uyum sağlama ve etkilerini azaltma politikaları vasıtasıyla iklim değişikliği ile mücadele etmektedir. İklim değişikliği mücadele edilen bir konuma taşındığından güvenlik ile ilişkilendirilmiştir. Mücadele ve azaltma politikaları olarak aktörler varoluşlarını devam ettirebilmek için kritik olarak nitelendirilen enerji altyapılarında dönüşüme gitmektedirler. Çalışma içerisinde enerji, enerji güvenliği ve kritik enerji altyapılarına yer verilmiştir. Bu yüksek lisans tezinde Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği'nin ilgili zaman aralığındaki enerji dönüşümlerinden yola çıkılarak iklim değişikliğini nasıl algıladıkları incelenmiştir. Bu çalışmanın bakış açısı Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme teorisine dayanmaktadır. Çalışmada, Türkiye ve AB'nin iklim değişikliğine bakış açılarının saptanması için 2016-2023 yıllarını ilgilendiren iklim değişikliği, enerji ve güvenlik temelli resmi belgelerin içerik analizi yapılmıştır. Aktörlerin iklim değişikliği ile mücadelelerindeki motivasyonları söylem ve içerik analizi yoluyla anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change affects the manner of living and in fact the existence of humankind, living beings, national and international actors. Therefore, actors struggle with climate change by way of adaptation and mitigation policies. Since climate change became an issue to be struggled with, it has been associated with security. As policies to combat and mitigate, actors are transforming their energy infrastructures, which are considered critical in order to continue their existence. Energy, energy security and critical energy infrastructures are discussed in this study. This master's thesis examines how the Republic of Türkiye and the European Union perceive climate change based on their energy transformations in the relevant time period. The perspective of this study is based on the securitization theory of the Copenhagen School. In the study, content analysis of official documents based on climate change, energy and security regarding the 2016-2023 was conducted to determine the perspectives of Türkiye and the EU on climate change. The motivations of the actors in their fight against climate change were tried to be understood through discourse and content analysis.