Okul öncesi dönemde (3-6 yaş) otizm tanısı olan çocukların sosyal iletişim düzeylerine baba katılımının etkisinin incelenmesi
Examining the effect of father involvement on the social communication levels of children diagnosed with autism in the preschool period (ages 3–6)
  1. Tez No: 925733
  2. Yazar: AYŞE İNAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET GÜLALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi dönemde (3-6 yaş) otizm tanısı olan çocukların sosyal iletişim düzeylerine baba katılımının etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinin çeşitli ilçelerinde yer alan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi ve özel eğitim anaokuluna devam eden 20 kız, 55 erkek olmak üzere toplam 75 çocuk ve bu çocukların babaları oluşturmaktadır. Araştırmada çocuklar ve babaları hakkındaki bilgileri elde etmek amacıyla 'Kişisel Bilgi Formu', çocukların sosyal iletişim düzeylerini test etmek amacıyla 'Sosyal İletişim Kontrol Listesi (SİLKOL-R-OTV)', babaların katılımını ölçmek amacıyla ise 'Baba Katılım Ölçeği (BAKÖ)' kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkisini incelemek için bağımsız örneklemler t-testi kullanılmıştır. Baba katılımının eğitim durumu, iş durumu, gelir düzeyi, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) düzeyi gibi bağımsız değişkenlere göre farklılıklarını analiz etmek amacıyla Kruskal-Wallis testi uygulanmış ve anlamlı farklılıklar bulunması durumunda gruplar arası detaylı karşılaştırmalar için post hoc Mann-Whitney U testi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca SİLKOL-R-OTV'nin toplam puanı ve alt boyutlarının BAKÖ toplam puanı ve alt boyutları tarafından açıklanan varyans oranlarını belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of father involvement on the social communication levels of children diagnosed with autism during the preschool period (ages 3–6). The sample includes 75 children—20 girls and 55 boys—attending private special education and rehabilitation centers, as well as private special education kindergartens in various districts of Istanbul, along with their fathers. Data were collected using the 'Personal Information Form' to gather demographic information about the children and their fathers, the 'Social Communication Checklist (SİLKOL-R-OTV)' to assess the social communication levels of the children, and the 'Father Involvement Scale (BAKÖ)' to measure paternal involvement. To analyze the data, an independent samples t-test was performed to evaluate the effects of independent variables on dependent variables. The Kruskal-Wallis test was applied to examine differences in paternal involvement based on factors such as education level, employment status, income level, and Autism Spectrum Disorder (ASD) severity. When significant differences were detected, post hoc comparisons were conducted using the Mann-Whitney U test. Multiple regression analyses were also conducted to determine the extent to which the BAKÖ total and subdimension scores explained the variance in SİLKOL-R-OTV total and subdimension scores. The results revealed significant positive correlations between certain subdimensions and the total score of the BAKÖ and the total score and subdimensions of the SİLKOL-R-OTV (r = 0.327 to 0.455, p < .01). These findings highlight the crucial role of fathers' interactions with their children in promoting social, communication, and language development. Additionally, correlations were observed between paternal involvement and demographic characteristics such as the fathers' age, number of children, and the child's ASD severity. However, no statistically significant relationships were found between paternal involvement and the father's employment status, income level, education level, or the child's gender.