Deprem sonrası damgalanmanın hastalık kabulü ve öz bakım davranışlarına etkisi: Tip 2 diyabet örneği
The effect of post-earthquake stigma on disease acceptance and self-care behaviors: The example of type 2 diabetes
  1. Tez No: 925743
  2. Yazar: ERKAN YETER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SERAP KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, deprem sonrası dönemde Tip 2 diyabetli bireylerin deneyimledikleri damgalanmanın, hastalık kabulü ve diyabet öz bakım aktivitelerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. 01.06.2023-31.11.2024 tarihleri arasında tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışma 120 kişi ile gerçekleştirildi. Çalışmada“Kişisel Özellikleri Tanıtıcı Anket Formu”,“Diyabet Özbakım Aktiviteleri Anketi(DÖBA)”,“Hastalığı Kabul Ölçeği(HKÖ)”,“Tip 2 Diyabet Damgalama Değerlendirme Ölçeği(DDDÖ-2)”kullanıldı. Veriler SPSS for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları, bağımsız örneklem testi, tek yönlü varyans analizi, Bonferroni, Pearson korelasyon kullanıldı. Katılımcıların, %38.3' ünün 50-59 yaş arası, %53.30'unun erkek, %90' ının evli, % 87.5'inin eşi/çocuklarıyla yaşadığı, %63.3'ünün şehir/ilçede yaşadığı, %71.7'sinin ilköğretim mezunu, %74.2'sinin sağlık durumlarını orta olarak değerlendirdiği, %65'inin başka kronik hastalığı olmadığı, %36.7'sinin 10 yıldan uzun süredir diyabetli olduğu, %64.2'sinin ailesinde başka bir DM'li birey olduğu, %66.7'sinin diyabet yönetiminde güçlük yaşadığı, %62.5'inin diyete uymada güçlük yaşadığı, %78.3'ünün ağızdan alınan antidiyabetik tablet aldığı, %73.3'ünün herhangi bir diyabet komplikasyonu yaşamadığı, %14.2'sinin ise görme problemleri yaşadığı belirlendi. Bireylerin ölçek puan ortalamaları, DDDÖ-2 39.55±14.35, HKÖ 30.57±6.29, DÖBA alt boyutları olan diyet 2.80±1.02, egzersiz 1.80±1.79, kan şekeri testi 3.49±2.06 ve ayak bakımı 3.33±1.82 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of stigma experienced by individuals with type 2 diabetes in the post-earthquake period on disease acceptance and diabetes self-care activities. A descriptive and cross-sectional study was conducted with 120 people between 01.06.2023 and 01.06.2024. Data were collected using the“Personal Characteristics Introductory Questionnaire Form”,“Diabetes Self-Care Activities Questionnaire (DSCA)”,“Disease Acceptance Scale (AIS)”, and“Type 2 Diabetes Stigma Assessment Scale (DSAS-2)”. Data were evaluated using SPSS for Windows 25.0 program using descriptive statistical methods, independent samples t test, one-way analysis of variance, Bonferroni, and Pearson correlation. It was determined that 38.3% of the participants were between 50-59 years of age, 53.30% were male, 90% were married, 87.5% lived with their spouse/children, 63.3% lived in the district, 71.7% were primary school graduates, 74.2% evaluated their health status as moderate, 65% had no other chronic disease, 36.7% had diabetes for more than 10 years, 64.2% had another diabetic family member, 66.7% had difficulty managing diabetes, 62.5% had difficulty adhering to the diet, 78.3% used oral antidiabetic drugs, 73.3% did not experience any diabetic complications, and 14.2% had vision problems. The mean total score of the individuals included in the study was 39.55±14.35, the mean total score of the AIS was 30.57±6.29, the mean score of the DSCA diet sub-dimension was 2.80±1.02, the mean score of the exercise sub-dimension was 1.80±1.79, the mean score of the blood sugar test sub-dimension was 3.49±2.06 and the mean score of the foot care sub-dimension was 3.33±1.82.