Otizmli çocuklardaki yeme problemlerinin ebeveynyaşam kalitesine etkisi
The effect of eating problems in children with autism on the parent's quality of life
  1. Tez No: 925744
  2. Yazar: BÜŞRA NUR DAMBASAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN CAHİD ÖRENGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Arka plan ve amaç: Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanısı olan çocuklarda yeme problemleri sık görülmektedir. Çiğneme ve yutma sorunları, yemekten kaçınma, yemek seçiciliği, yeme aynılığı/katılığı, yemek rutinleri, aşırı yeme ve yemek sırasındaki problemli davranışlar bu problemlerden bazılarıdır. Yeme problemlerindeki sıklığa rağmen klinik ortamda bu durumun tespiti ve gerekli müdahaleler yeterli değildir. OSB'li çocukların ebeveynlerinin yaşam kalitesi normal popülasyondan düşük olup depresyon ve anksiyete oranları belirgin yüksek bulunmuştur. Literatürde yaşam kalitesini etkileyen birçok zorluk belirtilmekte olup yeme problemlerinin önemli etkenlerden biri olabileceği ifade edilmektedir. Yeme problemlerinin fark edilmesi ve ebeveyn üzerindeki etkisini ortaya çıkarılması hem çocuk hem aile için önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, OSB'li çocuklardaki yeme problemlerini tespit edip bu problemlerin ebeveyn yaşam kalitesine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmanın örneklemi DSM-5 tanı kriterlerine göre OSB tanısı almış 352 çocuk ve ebeveyninden oluşmaktadır. Çalışma örnekleminin klinik ve sosyodemografik özelliklerini değerlendirmek için sosyodemografik veri formu, OSB ve yeme problemlerinin şiddetini derecelendirmek için Klinik Global İzlenim Ö lçeği, çocuğun yeme problemlerinin değerlendirilmesi için Otizm Öğün Davranış Kısa Ölçeği ve Otizm Yeme Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca ebeveyn yaşam kalitesi, depresyon ve kaygı bozukluğu taraması için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: OSB'li çocuklarda yeme problemi yüksek oranda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Eating problems are common in children with Autism Spectrum Disorder (ASD). Some of these problems include chewing and swallowing problems, food avoidance, food selectivity, eating sameness/strictness, eating routines, overeating and problematic behaviors during meals. Despite the frequency of eating problems, detection and necessary interventions in the clinical setting are not sufficient. The quality of life of parents of children with ASD is lower than the normal population, and rates of depression and anxiety have been found to be significantly higher. Many difficulties affecting quality of life are reported in the literature and eating problems are stated as one of the possible important factors. Recognizing eating problems and revealing their impact on parents is important for both the child and the family. The main aim of this study is to identify eating problems in children with ASD and to investigate the effect of these problems on parental quality of life. Method: The study sample consisted of 352 children diagnosed with ASD according to DSM5 diagnostic criteria and their parents. The sociodemographic data form was used to evaluate the clinical and sociodemographic characteristics of the study sample, the Clinical Global Impression Scale was used to rate the severity of ASD and eating problems, and the Autism Meal Behavior Brief Scale and Autism Eating Questionnaire were used to evaluate the child's eating problems. In addition, the World Health Organization Quality of Life QuestionnaireShort Form and the Hospital Anxiety and Depression Scale were used to screen for parental quality of life, depression and anxiety disorders. Results: Eating problems were highly prevalent in children with ASD.