Depremden etkilenen psöriazis hastalarında travmatik stres, anksiyete, depresyon ve uyku kalitesinin depremden etkilenen sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması
Comparison of traumatic Stress, anxiety, depression, and sleep quality in psoriasis patients affected by earthquake with healthy control group affected by earthquake
- Tez No: 925247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN BEKİR EGİLMEZ, DOÇ. DR. ESRA İNAN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Psöriazis gibi cilt hastalıklarının ruhsal hastalıklarla ilişkisini incelemek amacıyla son yıllarda bazı çalışmalar yapılmıştır. Az sayıda çalışma savaş dönemlerinde psöriazis prevalansını ve psöriazis ile savaşın tetiklediği travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) arasındaki ilişkileri araştırmıştır. Ancak literatüre baktığımızda psöriazis ile depremin tetiklediği TSSB, travmatik stres, depresyon, anksiyete, uyku kalitesi arasındaki ilişki üzerine yapılan çalışmalar çok azdır. Psöriazis, özellikle fiziksel görünürlüğü nedeniyle hastaların psikolojik ve sosyal yönleri üzerinde derin etkileri olabilen bir hastalıktır. Bu hastalarda yaşam kalitesi bozulur ve ruhsal hastalığa sahip kişilerle benzer biçimde damgalanma yaşayabilirler. Psöriazis hastalarında depresyon, anksiyete bozukluğu, TSSB, uykusuzluk gibi çeşitli ruh sağlığı hastalıklarına rastlanır. Çeşitli ruhsal hastalıklar da psöriazisin ortaya çıkışını tetikleyebilir ve atakların şiddetini artırabilir. Psöriazis ve ruhsal bozuklukların bir arada bulunması hastalıkların gidişatını olumsuz etkileyebilir. Psöriazis hastalarındaki ruhsal hastalığın erken teşhisi ve risk faktörlerinin tespit edilmesi sağlıkla ilişkili yaşam kalitesinin ve klinik sonuçların iyileştirilmesi açısından önem arz edebilir. Çalışmalar, stresli yaşam olaylarının psöriazisin başlangıcı, alevlenmesi ve nüksetmesi üzerindeki etkisini göstermiştir. Bu çalışmamızda 6 Şubat 2023 depremlerinden etkilenmiş psöriazis tanılı hastaların depremden etkilenme düzeylerinin depremden etkilenmiş sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmasını amaçladık. Çalışmamız kesitsel, karşılaştırmalı bir anket çalışması olup, çalışmamızın örneklemi Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi dermatoloji polikliniğine başvuran depremden etkilenen psöriazis tanılı hasta grubu ile depremden etkilenen sağlıklı kontrol grubundan oluşturuldu. Yapılan birebir görüşme ve muayenelerden elde edilen Sosyodemografik Veri Formu, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), DSM-5 için Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi ölçeği (PCL-5) kullanıldı. Sağlıklı kontrol grubu herhangi bir psikiyatrik ve dermatolojik hastalığı olmayan 6 Şubat depremlerinden etkilenmiş kişilerden oluşturuldu. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 24.0 paket programı kullanıldı ve istatistiksel anlamlılık düzeyi (p değeri) 0.05 ya da altı olarak belirlendi. İçleme ve dışlama kriterleri esas alınarak çalışmaya, 86 hasta (52 kadın, 34 erkek) ve 86 sağlıklı kontrol (54 kadın, 32 erkek) dahil edildi. Kontrol grubu ile hasta grubu arasında yaş ortalaması ve cinsiyet dağılımı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In recent years, some studies have been conducted to investigate the relationship between skin diseases such as psoriasis and mental disorders. A few studies have explored the prevalence of psoriasis during wartime and the relationships between psoriasis and war-induced PTSD. However, there is very little research in the literature on the relationship between psoriasis and post-traumatic stress disorder (PTSD), traumatic stress, depression, anxiety, and sleep quality triggered by earthquakes. Psoriasis is a condition that can have profound effects on the psychological and social aspects of the patient, particularly due to its physical visibility. In these patients, quality of life may deteriorate, and they may experience stigma similar to individuals with mental health disorders. Psoriasis patients can also suffer from various mental health conditions such as depression, anxiety disorders, PTSD, and insomnia. Additionally, various mental health disorders can exacerbate the onset and severity of psoriasis flare-ups. The co-occurrence of psoriasis and mental disorders can negatively impact the progression of both conditions. The early diagnosis of mental disorders in psoriasis patients and the identification of risk factors may be important for improving health-related quality of life and clinical outcomes. Studies have shown the impact of stressful life events on the onset, exacerbation, and relapse of psoriasis. In this study, we aimed to compare the levels of earthquake impact on psoriasis patients affected by the earthquakes of February 6, 2023, with those of a healthy control group affected by the same earthquakes. Our study is a cross-sectional, comparative survey study, and the sample of the present study consists of a group of psoriasis patients affected by the earthquake who applied to the dermatology clinic of Adıyaman University Training and Research Hospital, as well as a healthy control group affected by the earthquake. Data were collected through individual interviews and examinations using a Sociodemographic Data Form, the Beck Depression Inventory, the Beck Anxiety Scale, the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), and the DSM-5 PTSD Checklist. The healthy control group was composed of individuals affected by the February 6 earthquakes who had no psychiatric or dermatological conditions. Data analysis was performed using the SPSS 24.0 software package, with statistical significance set at a p-value of 0.05 or lower. Based on inclusion and exclusion criteria, the study included 86 patients (52 women, 34 men) and 86 healthy controls (54 women, 32 men). There was no statistically significant difference between the control group and the patient group in terms of average age and gender distribution (p>0.05).