Menopozal dönemdeki kadın bireylerde anksiyete düzeyinin bilişsel esneklik ve duyusal işlemeyle ilişkisi
The relationship between anxiety level, cognitive flexibility and sensory processing in menopausal women
- Tez No: 925756
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma menopozal dönemdeki kadın bireylerde anksiyete düzeyinin bilişsel esneklik ve duyusal işlemeyle ilişkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışmamıza menopozal dönemdeki 46-73 yaş aralığında 40 kadın dahil edilmiştir. Katılımcıların anksiyete düzeylerini belirlemek için Beck Anksiyete Ölçeği, bilişsel esneklik düzeylerini belirlemek için Bilişsel Esneklik Ölçeği ve duyusal işleme becerilerini belirlemek için Adolesan/Yetişkin Duyu Profili Anketi ile değerlendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın veri analizi için SPSS (statistical package for social sciences) for Windows 22 istatistik programı kullanılmıştır. Çalışmamızda menopozal dönemdeki kadınlarda yaş ile duyusal arayış arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde orta düzeyde ilişki bulunmuştur (r: -0,377; p0,05). Çalışma sonucunda menopozal dönemdeki kadınlarda yaş arttıkça duyusal arayışın azaldığı; bilişsel esneklik düzeyinin artması ile de duyusal kaçınmanın ve duyusal arayışın arttığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is examining the relationship between anxiety level, cognitive flexibility and sensory processing in menopausal women. Menopausal 40 subjects ages between 46-73 were included the study. The participants' anxiety levels were determined using the Beck Anxiety Inventory. Cognitive flexibility level was determined with the Cognitive Flexibility Scale, and sensory processing skills were determined with the Adolescent/Adult Sensory Profile. The SPSS (statistical package for social sciences) for Windows 22 statistics program was used for data analysis in this study. In our study, a negative moderately significant correlation (r: -0.377; p0.05). As a result of the study, it is thought that sensory seeking decreases as age increases in menopausal women; and sensory avoidance and sensory seeking increase with increasing cognitive flexibility level.