Sağlığı geliştirme modeline göre verilen eğitim ve izlemin yeniden emzirme (relaktasyon) başarısına etkisi
The effect of education and follow-up based on the health promotion model on relactation success
  1. Tez No: 925755
  2. Yazar: AYŞE DAŞTAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIYMET YEŞİLÇİÇEK ÇALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, Sağlığı Geliştirme Modeline göre verilen eğitim ve izlemin relaktasyon başarısına etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma prospektif, tek körlü, randomize kontrollü araştırma deseninden oluşmaktadır. Temmuz-Aralık 2023 tarihleri arasında yapılan araştırma, ülkenin doğusundaki bir ilin merkezinde bulunan bir hastanenin laktasyon ve relaktasyon polikliniği ile beş aile sağlığı merkezinde; dâhil edilme kriterlerine uyan 73 (38 müdahale, 35 kontrol) anne ile yürütüldü. Veri toplamada“Kişisel Bilgi Formu, Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği, Emzirme Motivasyon Ölçeği (Primipar Anneler İçin), Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı ve Bebeğin Aldığı Anne Sütü Miktarını Puanlama Sistemi”kullanıldı. Ayrıca müdahale grubuna Sağlığı Geliştirme Modeline Göre Verilen Eğitim ve İzlemden Memnuniyet Düzeyi Derecelendirme Skalası kullanıldı. Çalışma yüz yüze olacak şekilde birinci ayın ilk iki haftasında haftada iki diğer haftalarda haftada bir, ikinci ayda ise iki haftada bir olacak şekilde toplam iki aylık zaman diliminde ve sekiz izlemden oluştu. Kontrol gurubu ise laktasyon ve relaktasyon polikliniğine yönlendirildi. Ölçeklerden elde edilen puan ortalamaları normal dağılıma uygunluk testi ve varyans homojenliği testi Shapiro-Wilk testi ve Levene istatistiği ile yapıldı. Verilerin normallik varsayımında“Kurtosis”ve“Skewness”kat sayılarıyla kullanıldı. Normal dağılım gösteren verilerde t testi, Varyans Analizi, normal dağılım göstermeyen verilerde ise Mann Whitney U Analizi, Friedman Analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of education and follow-up according to the Health Promotion Model on the success of relactation. The study consists of a prospective, single-blinded, randomized controlled trial design. The study, which was conducted between July and December 2023, was conducted in the lactation and lactation outpatient clinic of a hospital and five family health centers in the center of a province in the east of the country with 73 mothers (38 intervention, 35 control) who met the inclusion criteria.“Personal Information Form, Breastfeeding Self-Efficacy Scale, Breastfeeding Motivation Scale (for Primiparous Mothers), Breastfeeding Diagnostic Measurement Tool, and Breast Milk Intake Scoring System”were used for data collection. In addition, the Satisfaction Level Rating Scale for Training and Monitoring According to the Health Promotion Model was used in the intervention group. The study consisted of eight face-to-face follow-ups in a total of two months, two times a week in the first two weeks of the first month, once a week in the other weeks, and once every two weeks in the second month. The mean scores obtained from the scales were tested for conformity to normal distribution and the homogeneity of variance was tested by Shapiro-Wilk test and Levene statistics. The control group was referred to the lactation and lactation outpatient clinic.“Kurtosis”and“Skewness”coefficients were used to assume normality of the data. The t test and Analysis of Variance were applied for the data showing normal distribution, and Mann Whitney U Analysis and Friedman Analysis were applied for the data not showing normal distribution.