Alzheimer tedavisine yönelik çeşitli kimyasal bileşiklerin moleküler modelleme yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of various chemical compounds for alzheimer's treatment with molecular modelling methods
  1. Tez No: 925758
  2. Yazar: SERAP ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM TATAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Moleküler Tıp, Biostatistics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Alzheimer hastalığı (AH), yaşlılarda görülen demansın en yaygın türü olup hafıza, düşünme ve davranışlarda sorunlara neden olan geri dönüşü olmayan nörodejeneratif bir hastalıktır. AH, yaklaşık 55 milyondan fazla insanı etkileyerek dünya çapında ölüm nedenleri arasında beşinci sırada yer almaktadır. AH'nin patogenezi tam olarak anlaşılamamıştır. Etkili tedaviler olsa da mevcut ilaçların hiçbiri hastalığın ilerlemesini tamamen durduramamaktadır. Bu yüzden tedavi etkinliği daha yüksek ve yan etkileri daha az olan yeni ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda bu tez çalışmasında, AH'nin tedavisinde kullanılan ilaçların önemli hedefi olan AChE ve BChE enzimlerine yönelik mevcut ilaç moleküllerinden daha etkin ve yan etkisi düşük yeni kimyasal bileşiklerin moleküler modelleme yöntemleri ile etkileşim mekanizmalarının moleküler seviyede incelenmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, 43 adet kalkon türevli bileşiğin AChE ve BChE enzimlerine yönelik etkileşim mekanizması moleküler kenetlenme (docking) yöntemi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu bileşiklerin in siliko farmakokinetik analizlerini değerlendirmek için Absorpsiyon, Dağılım, Metobolizma, Eliminasyon, Toksisite (ADMET) özellikleri incelenmiştir. Böylece, Alzheimer tedavisi için önemli rol oynayan AChE ve BChE enzimlerine yönelik bileşiklerin moleküler modelleme yöntemleri ile araştırılması sayesinde hedefe yönelik spesifik yeni ilaç adayı bileşiklerinin geliştirmesine imkân sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is the most common type of dementia seen in the elderly and is an irreversible neurodegenerative disease that causes problems with memory, thinking, and behavior. AD affects more than 55 million people and ranks fifth among the causes of death worldwide. The pathogenesis of AD is not fully understood. Although there are effective treatments, none of the existing drugs can completely stop the progression of the disease. Therefore, new drugs with higher treatment effectiveness and fewer side effects are needed. In this context, this thesis study aims to study the interaction mechanisms of new chemical compounds at the molecular level with molecular modeling methods that are more effective and have lower side effects than existing drug molecules for AChE and BChE enzymes, which are important targets of drugs used in the treatment of AH. In this direction, the interaction mechanism of 43 chalcone-derived compounds for AChE and BChE enzymes was evaluated by molecular docking method. In addition, the properties of these compounds, such as absorption, distribution, metabolism, elimination, and toxicity (ADMET), were examined to evaluate their in silico pharmacokinetic analysis. Thus, thanks to the research of compounds for AChE and BChE enzymes that play an important role in treating Alzheimer's by molecular modeling methods, it will be possible to develop specific new drug candidate compounds for the target.