Kemirgenlerde çok düşük frekanslı elektromanyetik alan modellemesinin dişi fertilite üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of extremely low-frequency electromagnetic field modeling on female fertility in rodents
  1. Tez No: 925761
  2. Yazar: GÖKHAN ZUBARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERİNÇ SİTAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA MÜNİRE AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Elektromanyetik alanların sağlık üzerindeki potansiyel etkileri uzun süredir bilimsel tartışmalara konu olmasına rağmen, özellikle dişi üreme sağlığı üzerindeki etkileri henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu tezde, kemirgenlerde çok düşük frekanslı elektromanyetik alanların (ÇDF-EMA) dişi fertilite üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu bağlamda, çalışmada histopatolojik incelemeler ve biyokimyasal analizler (ELISA) kullanılarak elektromanyetik alan maruziyetinin üreme sisteminde oluşturabileceği değişiklikler değerlendirilmiştir. Araştırma, deneysel olarak oluşturulan kontrol ve deney grupları üzerinde yürütülmüştür. Deney grupları, belirli bir süre boyunca çok düşük frekanslı elektromanyetik alanlara maruz bırakılmış, ardından fertilite ile ilişkili parametreler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Histopatolojik analizlerde, üreme organlarında meydana gelebilecek yapısal değişiklikler incelenirken; ELISA yöntemleri ile hormonal değişiklikler değerlendirilmiştir. Oksidatif stres parametreleri spektrofotometrik olarak ölçülerek değerlendirilmiştir. Hem histopatolojik incelemeler hem de ELISA sonuçları, kontrol ve deney grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığını (p>0,05) ortaya koymuştur. Bu durum, çok düşük frekanslı elektromanyetik alanların dişi fertilite üzerindeki etkilerinin verilen zaman dilimi için minimal veya ihmal edilebilir düzeyde olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışma, elektromanyetik alanların dişi fertilitesi üzerindeki etkilerini anlamaya yönelik önemli bir katkı sağlamaktadır. Ancak, bu bulguların daha geniş ölçekli ve farklı protokollerle desteklenmesi gerektiği düşünülmektedir. Ayrıca, uzun dönem maruziyet ve farklı frekansların etkilerini değerlendiren çalışmaların yapılması, konuya ilişkin daha kapsamlı bir anlayış geliştirilmesine olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Although the potential effects of electromagnetic fields on health have long been a subject of scientific debate, their specific impact on female reproductive health has not yet been fully elucidated. In this thesis, the effects of extremely low-frequency electromagnetic fields (ELF-EMF) on female fertility in rodents were investigated. In this context, histopathological examinations and biochemical analyses (ELISA) were used to evaluate the potential changes that electromagnetic field exposure might induce in the reproductive system. The research was conducted on control and experimental groups created under experimental conditions. The experimental groups were exposed to extremely low-frequency electromagnetic fields for a certain period, and fertility-related parameters were examined in detail. In histopathological analyses, structural changes in reproductive organs were assessed, while hormonal changes were evaluated using ELISA methods. Oxidative stress parameters were measured spectrophotometrically. Both histopathological examinations and ELISA results revealed no statistically significant difference between the control and experimental groups (p>0.05). This suggests that the effects of extremely low-frequency electromagnetic fields on female fertility might be minimal or negligible within the given time frame. This study provides an important contribution to understanding the effects of electromagnetic fields on female fertility. However, it is suggested that these findings should be supported by larger-scale studies using different protocols. Additionally, future research investigating the effects of long-term exposure and different frequencies will enable a more comprehensive understanding of the issue.