Eser sözleşmesinde iş sahibinin ayıba karşı tekeffülden doğan hakları
The client's rights arising from the contractor's guarantee against defects in the contract for works
- Tez No: 925760
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZ SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Eser sözleşmesi, yüklenicinin bir eser meydana getirmeyi ve teslim etmeyi, iş sahibinin ise buna karşılık bir bedel ödemeyi taahhüt ettiği, tam iki tarafa borç yükleyen ve bir iş görme borcu doğuran sözleşme türüdür. Eser sözleşmesinde yüklenici, sözleşmeden doğan eseri teslim borcundan bu teslime bağlı olan ayıba karşı tekeffül sorumluluğunun yerine getirilmesi ile kurtulmaktadır. Şayet meydana getirilen eser gerek sözleşmede kararlaştırılan gerekse de önceden kararlaştırılmamasına rağmen dürüstlük kuralı ve ticari doğruluğun bir gereği olan nitelikleri tam olarak taşımıyorsa, yüklenicinin ayıba karşı tekeffül sorumluluğu doğmaktadır. Yüklenicinin ayıba karşı tekeffül sorumluluğunun doğması durumunda iş sahibi Türk Borçlar Kanunu m. 475'te düzenlenen seçimlik haklara başvurabilme hakkına sahip olmaktadır. TBK m. 475'te ayıplı ifa halinde iş sahibine tanınan seçimlik haklar, bedenden indirim isteme, ayıbın giderilmesini isteme ve sözleşmeden dönme hakkı olarak düzenlenmektedir. Ayrıca anılan maddede iş sahibine eserin ayıplı olması sebebiyle uğramış olduğu zararları tazmin edebilme imkanı tanınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The contract for works is a bilateral agreement in which the contractor undertakes to create and deliver a work, and the client agrees to pay a price in return. In a contract for works, the contractor fulfills their obligations by delivering the work and meeting the responsibility related to the guarantee against defects connected to this delivery. If the work created does not fully meet the qualities agreed upon in the contract or, even if not previously agreed upon, the characteristics that are inherently required by the principle of good faith and commercial correctness, the contractor's liability for defects arises. When the contractor's liability for defects arises, the client has the right to exercise the alternative rights provided under Article 475 of the Turkish Code of Obligations (TCO). The rights granted to the client in the event of defective performance include the right to request a reduction in price, demand the rectification of the defect, and the right to withdraw from the contract. Furthermore, the mentioned article also grants the client the possibility of claiming compensation for damages incurred due to the defective nature of the work.