Türk Ceza Kanununda hakaret suçu
Suspect in criminal procedure rights and duties
- Tez No: 925762
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 125. maddesinde düzenlenen ve çok sık işlenen suçlar arasında yer alan hakaret suçunun varlık nedeni bireyin onur, şeref ve itibarının korunmasıdır. Madde gerekçesinde,“Hakaret fiillerinin cezalandırılmasıyla korunan hukuki değer, kişilerin şeref, haysiyet ve namusu, toplum içindeki itibarı, diğer fertler nezdindeki saygınlığıdır”şeklinde belirtilmiştir. Çalışmamızda insan onuru kavramı, hakaret suçunun alanı, fail, mağdur, manevi unsur, hakaretin mağdurun huzurunda işlenmesi ile yokluğunda işlenmesi, hakaret suçunun alenen işlenmesi, suça etki eden sebepler, teşebbüs, iştirak ve içtima, yaptırım ve kovuşturma usulü konuları ile 9. Yargı Paketi olarak isimlendirilen 32722 sayılı Resmî Gazete ile 14/11/2024 tarihinde yayınlanan 7231 sayılı“Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”üzerinde durulacaktır. Bu tezde, TCK m.125'ten m.131'e kadar düzenlenen genel hakaret hükümlerine yani genel tahkir suçlarına yer verilecek, özel tahkir hükümleri çalışmamızın dışında kalacaktır. Yine 765 sayılı TCK ve 5237 sayılı TCK arasındaki farklılıklara yeri geldikçe değinilecektir. Her ne kadar TCK m.125'te kişilerin onur, şeref ve itibarının ihlali yaptırıma bağlanmış ise de kimi ülkelerde suçun cezai müeyyideye bağlanması kişilerin korunması gereken onur ve haysiyetlerine daha fazla zarar verdiği gerekçesiyle hakaret fiili suç olmaktan çıkarılmıştır. Uygulamada kişilerin maruz kaldığı hakaretten ötürü uğradıkları zararı telafi etmek adına farklı alternatif çözüm yolları üzerinde durulmuş, tazminat yolu ve/veya disipline dair caydırıcı ve önleyici uygulamalar sınırlı da olsa kimi ülkelerde (Anglosakson hukuku uygulayan devletler, Güney Doğu Avrupa, Orta Asya ülkeleri) hayata geçirilmiştir. Hakaret suçunun basın yayın organları vasıtasıyla işlenmesi halinde öngörülen ceza yaptırımların ifade özgürlüğünü sınırladığı görüşü karşılaştırmalı hukukta hâkim olduğundan, bu yolla hakaretin suç olması ağır eleştirilere konu olmaktadır. Avrupa Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı (AGİT) medya özgürlüğü temsilcisi de hakaretin suç olarak düzenlenmesinin, basın yoluyla ifade özgürlüğünün kullanılması bakımından önemli bir baskı unsuru niteliği taşıdığı görüşüne sahiptir. AGİT Medya Özgürlüğü Temsilcisi Türkiye hakkında düzenlediği genel rapor ve yaptığı basın açıklamalarında, Cumhurbaşkanına hakaret nedeniyle çok sayıda kişi ve gazeteci hakkında dava açılmasını eleştirmiştir. Avrupa Konseyi'nin de hakaret fiilini suç olmaktan çıkarılmasına dair tavsiye niteliğinde kararları mevcut olsa da hala birçok ülkede hakaret fiili suç olarak düzenlenmiş ve cezai müeyyideye bağlanmıştır. Yine çalışmamızda, ceza tehdidine karşı ifade özgürlüğü, basın özgürlüğünün hakaret suçu ile ilişkisi, haber verme hakkı, eleştiri hakkı ve sınırları, iddia ve savunma dokunulmazlığı, dilekçe, ihbar ve şikâyet hakkı, isnadın ispatı konularına yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The reason for the existence of the crime of insult, which is regulated under Article 125 of the Turkish Penal Code No. 5237 and is among the most frequently committed crimes, is to protect an individual's honor, dignity, and reputation. The rationale of the article states,“The legal value protected by penalizing acts of insult is the honor, dignity, and chastity of individuals, their reputation in society, and their respectability in the eyes of others.”In this study, we will focus on topics such as the concept of human dignity, the scope of the crime of insult, the perpetrator, the victim, the moral element, the commission of insult in the presence or absence of the victim, the public commission of insult, reasons affecting the crime, attempt, participation, concurrence, sanctions, and prosecution procedures. Additionally, the study will examine the Law No. 7231 on“Amendments to Certain Laws,”published in the Official Gazette No. 32722 on November 14, 2024, known as the 9th Judicial Reform Package. This thesis will address the general provisions on insult crimes regulated under Articles 125 to 131 of the Turkish Penal Code (TCK), referred to as general insult offenses, while excluding special insult provisions from its scope. Differences between the previous Penal Code No. 765 and the current Penal Code No. 5237 will also be discussed where relevant. Although Article 125 of the TCK imposes sanctions for violations of individuals' honor, dignity, and reputation, in some countries, the act of insult has been decriminalized on the grounds that criminal sanctions harm the very dignity and honor they aim to protect. In practice, alternative solutions have been proposed to address the damages caused by insults, including compensation and/or disciplinary measures with deterrent and preventive effects. These approaches have been implemented, albeit to a limited extent, in certain countries (e.g., Anglo-Saxon legal systems, Southeast Europe, Central Asia). The criminal sanctions imposed for insults committed via the press and media are criticized in comparative law for restricting freedom of expression, and the criminalization of insults through these means has been subject to severe criticism. The OSCE Representative on Freedom of the Media shares the view that criminalizing insults constitutes a significant pressure on the use of freedom of expression through the press. In general reports and press releases regarding Turkey, the OSCE Representative has criticized the prosecution of numerous individuals and journalists for insulting the President. Although the Council of Europe has adopted advisory decisions recommending the decriminalization of insults, the offense of insult remains criminalized in many countries. This study will also cover the relationship between freedom of expression and the crime of insult, the intersection of press freedom with insult, the right to report news, the right to criticize and its boundaries, immunity for allegations and defenses, and the rights to petition, inform, and complain. Additionally, it will address the proof of allegations as a legal issue.