Cezayir'de vatandaşlık olgusu: 1989 sonrası demokratik geçişin vatandaşlığın oluşumuna etkisi
The phenomenon of citizenship in Algeria: The impact of the post-1989 democratic transition on the formation of citizenship
- Tez No: 925788
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Vatandaşlık, günümüzde en yaygın kullanılan kavramlardan biridir. Vatandaşlık, birey ile devlet arasındaki hukuki ve siyasi ilişkiyi ifade eder ve vatandaşlara toplum içinde belirli haklar verir ve ödevler yükler. Bu haklar arasında oy kullanma hakkı ve ifade özgürlüğü gibi medeni ve siyasi haklar yer alırken, ödevler arasında yasalara bağlılık ve kamusal hayata katılım yer almaktadır. Bu çalışma, 1989'daki Anayasa Referandumu neticesinde Cezayir'in demokratik geçişinden sonra Cezayir'de vatandaşlık kavramını incelemekte, vatandaşlık kavramının teorik çerçevesini tarihsel bağlamı içinde gözden geçirmekte ve bu kavramın kimlik, aidiyet ve milliyetçilik gibi diğer kavramlarla olan ilişkisini ele almaktadır. Bu bağlamda, vatandaşlığın bireyleri devletlerine bağlayan birtakım hak ve ödevleri kapsadığı ve demokratik bir toplum inşa etmek için gerekli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, 1962'deki Bağımsızlık Savaşı'ndan başlayarak Cezayir'deki demokratik gelişmelerin tarihsel bağlamını ve Cezayir'in siyasi sisteminin niteliğini inceleyerek, ülkenin 1980'lerden bu yana, özellikle de 1989'daki Anayasa Referandumundan sonra geçirdiği dönüşümleri ele almaktadır. Bu çalışma, monarşinin kaldırılmasının ve yeni siyasi partilerin kurulmasının, Cezayir'de vatandaşlık kavramının yeniden tanımlanmasının ve siyasi özgürlüklerin teşvik edilmesinin önünü nasıl açtığını göstermektedir. Vatandaşlığın hukuki dayanakları, medeni ve siyasi hakları teşvik etmeyi amaçlayan kanunlar, anayasalar ve anayasa değişiklikleri olarak sayılabilir. Çalışma, Cezayir'de vatandaşlık kavramının hayata geçirilmesinde önemli bir unsur olarak siyasi katılımın önemini göstermektedir. Cezayir sivil toplumunun vatandaşlık kavramının yaygınlaştırılması ve insan hakları bilincinin artırılmasındaki rolü de incelenmektedir. Ayrıca çalışmada, Cezayir'de vatandaşlığın karşı karşıya olduğu yolsuzluk, bölgesel ayrımcılık ve Cezayir devletini karakterize eden rantiye sistemi gibi başlıca zorluklar ve bu zorlukların vatandaşların siyasi hayata katılımını nasıl etkilediği üzerinde de durulmaktadır. Bu çalışma, Cezayir'de halkın demokrasi ve sosyal adalete yönelik isteklerini yansıtması bakımından vatandaşlık kavramını anlamlandırmayı amaçlamaktadır. Çalışma aynı zamanda vatandaşların haklarını güçlendirmeye ve etkin siyasi katılımı teşvik etmeye yönelik süregelen ihtiyacı vurgulayarak daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir toplum inşa edilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Citizenship is one of the most widely used concepts today. Citizenship refers to the legal and political relationship between the individual and the state and gives citizens certain rights and duties within society. These rights include civil and political rights, such as the right to vote and freedom of expression, while duties include adherence to the law and participation in public life. The paper examines the concept of citizenship in Algeria after Algeria's democratic transition because of the Constitutional Referendum in 1989, reviews the theoretical framework of the concept of citizenship in its historical context, and discusses its relationship with other concepts such as identity, belonging and nationalism. In this context, it becomes clear that citizenship encompasses a set of rights and duties that bind individuals to their state and is essential for building a democratic society. This study examines the historical context of democratic developments in Algeria, starting with the War of Independence in 1962. It examines the nature of Algeria's political system and considers the transformations the country has undergone since the 1980s, particularly after the Constitutional referendum in 1989. The thesis shows how the abolition of the monarchy and the creation of new political parties paved the way for the redefinition of the concept of citizenship and the promotion of political freedoms in Algeria. The legal bases of citizenship include laws, constitutions and constitutional amendments aimed at promoting civil and political rights. The study shows the importance of political participation as a vital element in the realization of the concept of citizenship in Algeria. The role of Algerian civil society in popularizing the concept of citizenship and raising awareness of human rights is also examined. It also focuses on the main challenges facing citizenship in Algeria, such as corruption, regional discrimination and the rentier system that characterizes the Algerian state, and how these challenges affect citizens' participation in political life. This study aims to understand the concept of citizenship in the Algerian context as it reflects the aspirations of the population towards democracy and social justice. It also contributes to building a more inclusive and sustainable society by emphasizing the ongoing need to strengthen citizens' rights and promote effective political participation.