Teknoloji kabul modeli kapsamında algılanan yönetici desteği: Sigorta acentelerinde bir uygulama
Perceived managerial support within the scope of the technology acceptance model: An aplication in insurance agencies
  1. Tez No: 925786
  2. Yazar: MELTEM KÖKSAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM UMUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sigortacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, sigorta acentelerinde çalışanların algıladığı yönetici desteği ile teknoloji kabul düzeyleri arasındaki ilişki incelenmektedir. Sigorta sektöründe dijitalleşme, müşteri ilişkileri yönetiminden operasyonel süreçlerin verimliliğine kadar birçok alanda etkisini göstermekte-dir. Çalışmada, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) verilerine göre, Ankara ilindeki sigorta acentelerinde bulunan 2.364 teknik personel ve satış elemanından elde edilen veriler üzerinden, algılanan yönetici desteği ile birleştirilmiş teknoloji kabul ve kullanım teorisi-2'nin (BTKKT-2) alt boyutları arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. BTKKT-2' nin algılanan fayda, kullanım kolaylığı, sosyal etki ve hedonik motivasyon gibi alt boyutları, çalışanların teknolojiyi benimseme süreçlerini anlamada temel faktörler olarak ele alınmıştır. Çalışma sonucu elde edilen bulgular, algılanan yönetici desteğinin tüm bu boyutlar üzerinde anlamlı ve pozitif etkiler yarattığını göstermiştir. Özellikle performans beklentisi ve kolaylaştırıcı koşullar gibi alt boyutlarda algılanan desteğin daha güçlü etkileri olduğu tespit edilmiştir. Yönetici desteği, çalışanların teknik destek, eğitim ve rehberlik yoluyla yeni teknolojilere adaptasyonunu kolaylaştırmakta ve motivasyon ile iş tatminini artırarak organizasyonel ve-rimliliğe katkı sağlamaktadır. Ayrıca, cinsiyet, kıdem ve eğitim seviyesi gibi demografik faktörlerin teknoloji kabul süreçlerini etkilediği görülmüştür. Erkek çalışanlar, kadın çalışan-lara kıyasla daha yüksek yönetici desteği algılarken, genç ve orta kıdeme sahip çalışanların teknolojiye daha hızlı uyum sağladığı belirlenmiştir. Deneyimli çalışanların ise teknolojik yeniliklere zaman zaman direnç gösterebildiği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, sigorta sektöründeki yöneticilerin teknolojiye uyum sürecinde kritik bir rol üstlendiğini vurgula-maktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between perceived managerial support and technology acceptance levels among employees in insurance agencies. Digitalization in the insurance sector impacts various areas, from customer relationship management to the efficiency of operational processes. The research analyzes data obtained from 2.364 technical staff and sales representatives in insurance agencies located in Ankara, as per the records of TOBB (The Union of Chambers and Commodity Exchanges of Türkiye). The study investigates the relationships between perceived managerial support and the sub-dimensions of the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology-2 (UTAUT-2). Sub-dimensions of UTAUT-2, such as perceived usefulness, ease of use, social influence, and hedonic motivation, are con-sidered fundamental factors in understanding employees' technology adoption processes. The findings of the study reveal that perceived managerial support has significant and positi-ve effects on all these dimensions. Specifically, stronger effects of perceived support are observed in sub-dimensions like performance expectancy and facilitating conditions. Mana-gerial support facilitates employees' adaptation to new technologies through technical assis-tance, training, and guidance, contributing to organizational efficiency by enhancing motiva-tion and job satisfaction. Moreover, demographic factors such as gender, seniority, and edu-cational level are found to influence the technology acceptance process. Male employees perceive higher managerial support compared to their female counterparts, while younger and mid-career employees adapt to technology more quickly. Experienced employees, however, occasionally demonstrate resistance to technological innovations. These findings underscore the critical role of managers in facilitating technology adoption in the insurance sector.