OECD ülkelerinin eğitim etkinliklerinin veri zarflama analizi ile incelenmesi
Examining the educational effectiveness of OECD countries with data envelopment analysis
- Tez No: 925793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Enflasyon, jeopolitik riskler ve bölgesel farklılıklar gibi birçok sorunla karşı karşıya kalan küresel ekonomi, yalnızca büyüme ve istikrar için değil, aynı zamanda toplumsal refah ve uzun vadeli sürdürülebilir kalkınma için eğitim sektörünün başarısına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda, 26 OECD ülkesinin eğitim sistemlerinin etkinliğini değerlendiren bu çalışmada, 2018-2023 dönemi verileri kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan girdi değişkenleri; eğitim harcamaları (GSYİH (%)), öğretmen başına düşen öğrenci oranı, yıllık ders süresi ve zorunlu eğitim süresi olarak belirlenmiş; çıktı değişkenleri ise PISA matematik, PISA bilim ve PISA okuma puanları olmuştur. Verilerin analizi için Veri Zarflama Analizi (VZA) yöntemi uygulanmış ve girdi-çıktı kriterleri Entropi yöntemi ile ağırlıklandırılmıştır. Analizde Avusturya, Belçika, İtalya, Japonya, Polonya, Portekiz ve Türkiye %100 etkin bulunmuştur. Sonuç olarak tüm ülkelerin analiz değerleri yorumlanmış ve %100 etkinlik skorunun altında performans gösteren ülkelerin eğitim sistemlerinde performans iyileştirmeleri için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Faced with multiple challenges such as inflation, geopolitical risks and regional inequalities, the global economy needs the success of the education sector more than ever, not only for growth and stability, but also for social well-being and long-term sustainable development. In this context, this study assesses the efficiency of education systems in 26 OECD countries using data for the period 2018-2023. The input variables used in the study are education expenditures (as a percentage of GDP), student/teacher ratio, annual enrollment and compulsory education duration, while the output variables are PISA math, PISA science and PISA reading scores. Data Envelopment Analysis (DEA) was applied for data analysis and input-output criteria were weighted using the Entropi method. In the analysis, Austria, Belgium, Italy, Japan, Poland, Portugal, and Turkey were found to be 100% efficient. As a result, the analysis values of all countries were interpreted, and recommendations were made for performance improvements in the education systems of countries that performed below the 100% efficiency score.