AB ve OECD KOBİ ve girişimcilik politikaları bağlamında verimlilik arayışları: Türkiye ve seçilmiş ülkeler karşılaştırması
The quest for efficiency in the context of EU and OECD SME and entrepreneurship policies: A comparison of Turkey and selected countries
  1. Tez No: 782062
  2. Yazar: GÜL ELÇİM POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Kamu yönetimince belirlenen politika ve programlar büyüme politikasının göstergelerinden olan verimlilik üzerinde etkilidir. Özel sektör verimliliğinin arttırılmasına yönelik kamu yönetimi tarafından uygulanan ekonomik ve sosyal politikalar özel sektör mal ve hizmet verimliliği üzerinde direkt ve dolaylı etkiler oluşturmaktadır. Bu çalışmada, kamu politikalarını belirlemede etkili olan uluslararası yapılardan Avrupa Birliği (AB) ve İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı'nın (OECD) toplam verimliliği arttırmak için öne sürdüğü KOBİ ve girişimcilik politikalarının ülkelerin ilgili politika ve bağlı programlarını etkilediği ve verimliliğin kamu politikaları ile kamu yönetiminin belirleyici ve yönlendirici olacağı bir alan olduğu görüşünden hareket edilmiştir. Çalışma ile AB'nin ve OECD'nin KOBİ ve girişimcilik politika alanında verimlilik, etkinlik ve etkililiğin dönüşümünde oynadığı politika belirleyici rolün tartışmaya açılmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda KOBİ ve girişimcilik politika ve programlarına yönelik yönetim modellerini başarı ile uygulayan Almanya, İtalya, Kore ve Türkiye'nin ilgili program ve politikalarının AB Küçük İşletme Yasası bağlamındaki endeks ve göstergeler aracılığı ile bilimsel çerçevede mukayesesi yapılmış, seçilen ülkelerin yapısal, ekonomik, sosyal özellikleri çerçevesinde KOBİ ve girişimcilik politika ve programları ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında, Türkiye, Almanya ve İtalya'ya ait verilere Veri Zarflama Analizi uygulanmış ve bu ülkelerin belirlenen değişkenlere göre etkinlikleri ve süper etkinlikleri belirlenerek öneriler geliştirilmiştir. Seçilen ülkelerde kamu politikalarından olan KOBİ ve girişimcilik politika alanında sürdürülebilir, verimli ve etkin politikalar belirlenmesinde ve uygulanmasında AB ve OECD'nin tavsiyelerinin gözetildiği, söz konusu politika alanında devletin giderek daha verimli, etkin ve güçlü bir biçimde rol aldığı değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Policies and programmes determined by public administrations are effective on efficiency which is an indicator of growth policy. The economic and social policies implemented by the public administration to increase the productivity of the private sector have direct and indirect effects on the productivity of private sector goods and services. In this study, the view that SME and entrepreneurship policies put forward by the European Union (EU) and Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), which are influential in determining public policies, to increase total productivity, affect the relevant policies and affiliated programs of the countries, and that efficiency is an area where public policies and the administration will be decisive and guiding. The aim of the study is to contribute to the discussion of the policy-making role played by the EU and OECD in the transformation of productivity, efficiency and effectiveness in the field of SME and entrepreneurship policy. In this context, a scientific comparison of the relevant programs and policies of Germany, Italy, Korea and Türkiye, which have successfully implemented management models for SME and entrepreneurship policies and programs, has been made through indexes and indicators in the context of the EU Small Business Act. SME and entrepreneurship policies and programs have been tried to be put forward within the framework of the structural, economic and social characteristics of the selected countries. Within the scope of the study, Data Envelopment Analysis was applied to the data of Turkey, Germany and Italy and suggestions were developed by determining the activities and super activities of these countries according to the determined variables. It can be considered that the recommendations of the EU and OECD are taken into account in the determination and implementation of sustainable, efficient and effective policies in the field of SME and entrepreneurship policy, which is one of the public policies in the selected countries, and the state plays an increasingly efficient, effective and powerful role in the said policy area.