Uçuş emniyeti konulu çalışmaların hipodermik iğne kuramı bağlamında değerlendirmesi
Assesment of studies on flight safety within the context of hypodermic needle theory
- Tez No: 925792
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Uçuş emniyeti videoları havacılık sektöründe sivil hava taşımacılığının önemli bileşenlerinden birisidir. Bu videolarla ilgili etki araştırmaları sayısı çok kısıtlıdır. Oysa iletişim, sosyal bilimler alanında gerçekleştirilen çalışmalar için önemli teorik bağlamlar sunmaktadır. Üstelik yolcuların genellikle uçuş emniyeti bilgilendirme videolarına ilgisiz kaldıkları da sıkça vurgulanmaktadır. Bu nedenle konuya iletişimsel perspektiften yaklaşmak gerekmektedir. Çalışma, uçuş güvenlik videolarına dair nicel ve nitel araştırmalar içeren altı adet akademik çalışmayı meta-sentez yöntemiyle belirlemiştir. Bu çalışmaları Hipodermik İğne Kuramı üzerinden gömülü teori yöntemiyle yeniden ele almıştır. Çalışmaların karşılaştırılması neticesinde en etkili yöntemin etkileşimli videoların kullanılması olduğu sonucuna varılmıştır. Etkileşimli videolar, hem olumlu ruh hali sağlama hem de hatırlanma süresi ve hatırlanma düzeyleri bağlamında en iyi sonuçları sağlamıştır. Mizah ve ünlü kullanımları kısa sürede dikkat ve ilgi çekmesine rağmen hatırlama ve dikkatin davranışa dönüşmesi bağlamında etkisiz kalmışlardır. Mizah, ünlü veya etkileşimli içerikler barındırmayan standart güvenlik videoları ise henüz dikkat çekme aşamasında başarısız oldukları için yetersiz görülmektedir. Bu bağlamda etkileşimli içeriklerin geliştirilerek yolcuların dikkatlerinin çekilmesi, içeriklerin hatırlanması ve tutumların arzu edilen davranışa dönüştürülmesinin mümkün olduğu anlaşılmıştır. Kuramın homojen ve edilgen kitle yorumu literatürel bağlamda yeniden ele alınmış ve etkinin içeriğe göre dikkat, ilgi, algı, tutum ve davranışlar gibi değişkenler arasında farklı sonuçlar verebildiği yorumuna varılmıştır. Ayrıca gürültü veya çeşitli iş yükümlülükleri gibi çeldiricilerin de hatırlama düzeylerine olumsuz etkide bulunduğu anlaşılmıştır. Böylece kuramın basit bir kitlesel etki – tepki modeli olarak görülemeyeceği, edilgen kitle varsayımının da dönemsel şartlar içerisinde insanların yoğun propaganda ve baskı ortamı içerisinde alternatiflerin olmadığı şartlarda verebildikleri kararlar neticesinde şekillendiği vurgulanmıştır. Hipodermik İğne Kuramı'nın uçuş emniyeti videoları sayesinde etki bağlamında geniş bir yorumlama alanı olduğu keşfedilmiştir. Sonuç olarak mizah veya ünlü kullanımı gibi içeriklerin, temel güvenlik mesajlarının anlaşılmasını zorlaştırmayacak yoğunlukta kullanılması, etkileşimli video içeriklerinin geliştirilerek her insana hitap edecek düzeye getirilmesi, uçuş emniyeti mesajlarının çeldiricilerin az olduğu zaman ve ortam dengesi oluşturularak verilmesinin tercih edilmesi gibi öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Flight safety videos are one of the essential components of civil air transportation in the aviation sector. However, the number of impact studies related to these videos is highly limited. Yet, communication provides significant theoretical frameworks for research conducted in the field of social sciences. Furthermore, it is frequently emphasized that passengers generally show little interest in flight safety briefing videos. Therefore, approaching the issue from a communicative perspective is necessary. This study identified six academic studies containing both quantitative and qualitative research on flight safety videos using the meta-synthesis method. It re-examined these studies through the embedded theory method within the framework of the Hypodermic Needle Theory. As a result of comparing these studies, it was concluded that the most effective method is the use of interactive videos. Interactive videos yielded the best results in terms of both fostering a positive mood and enhancing recall duration and recall levels. Although humor and celebrity endorsements managed to attract attention and interest in the short term, they proved ineffective in terms of memory retention and converting attention into desired behavior. Standard safety videos that do not incorporate humor, celebrities, or interactive content were found to be inadequate because they failed even at the attention-grabbing stage. In this context, it was understood that developing interactive content can help attract passengers' attention, improve information retention, and facilitate the transformation of attitudes into desired behavior. The theory's assumptions regarding a homogeneous and passive audience were reconsidered in the literary context, leading to the interpretation that the effect varies across different variables such as attention, interest, perception, attitudes, and behaviors depending on the content. Additionally, distractors such as noise or various work obligations were found to negatively impact recall levels. Thus, it was emphasized that the theory cannot be seen as a simple mass effect-response model and that the passive audience assumption is shaped by the conditions of the period, particularly when individuals make decisions in an environment of intense propaganda and pressure where there are no alternatives. It was discovered that the Hypodermic Needle Theory provides a broad interpretive framework for analyzing the effects of flight safety videos. In conclusion, several recommendations were proposed, such as ensuring that humor or celebrity use does not interfere with the comprehension of essential safety messages, developing interactive video content to be engaging for a broad audience, and delivering flight safety messages at times and in environments where distractions are minimal to enhance effectiveness.