Deniz turizmi ve devlet: Türkiye marinaları için bir model önerisi
Marine tourism and the state: A model proposal for Türkiye marinas
  1. Tez No: 925794
  2. Yazar: MUHAMMED DEMİRALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye'de bulunan marinaların mevcut durumunun tüm paydaşları kapsayacak şekilde incelenmesi ve gelecekte Türkiye'de marina alanında uygulanabilir bir model ortaya konulmasıdır. Bu çerçevede Merkezi Yönetim Temsilcileri, Yerel Yönetim Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, Marina İşletmecileri, Esnaf ve Vatandaş olmak üzere altı farklı paydaş grubu ile görüşülmüştür. Türkiye'de bulunan marinalara ilişkin mevcut durum ve gelecekte yapılacak marinalar hakkında yarı yapılandırılmış görüşme formu ile veriler toplanmıştır. Sonrasında elde edilen veriler MAXQDA programı ile nitel olarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Türkiye'de bulunan marinaların niteliğinin üst düzeyde olduğu fakat sayısal olarak kapasitenin yetersiz olduğu görülmüştür. Planlama, koordinasyon, iletişim ve şeffaflık vb. engeller tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına dayalı olarak Türkiye'de marina sayısının artırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için atılması gereken adımlar tartışılmış ve literatüre katkı sağlamak için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the current situation of marinas in Turkey, including all stakeholders, and to present a model that can be applied to the marina field in Turkey in the future. In this context, interviews were held with six different stakeholder groups, including Central Government Representatives, Local Government Representatives, Non-Governmental Organizations, Marina Operators, Tradesmen and Citizens. Data were collected using a semi-structured interview form regarding the current status of marinas in Turkey and marinas to be built in the future. The data obtained were then analyzed qualitatively with the MAXQDA program. According to the analysis results, it was seen that the quality of the marinas in Turkey is at a high level but the numerical capacity is insufficient. Obstacles such as planning, coordination, communication and transparency have been identified. Based on the results of the research, the steps to be taken to increase the number of marinas in Turkey and ensure their sustainability were discussed and suggestions were presented to contribute to the literature.