Ankara kültürünün yaşatılmasında Ankara Kulübü örneği
The Ankara Kulübü in the survival of Ankara culture
- Tez No: 925795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Ankara Kulübü Derneği, Ankara kültürünün yaşatılması maksadıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifleriyle 13 Ekim 1925 tarihinde kurulmuş olup bugüne kadar varlığını sürdürmüştür. Bu sivil toplum kuruluşu üzerine yeterince çalışma yapılmamıştır. Bu tez çalışması Ankara Kulübü Derneği ve yürüttüğü faaliyetleri konu almaktadır. Tezin amacı Ankara Kulübü Derneğinin kuruluşundan bugüne kadar olan aşamaları ortaya koyup yürüttüğü faaliyetlerin Ankara kültüründeki yeri ve katkısını tespit etmektir. Bununla birlikte kültürün genç kuşaklara aktarımı ve üyelerini bir arada tutan sebepler de incelenmektedir. Bu çalışma betimsel bir çalışma olup araştırmanın verileri kültür analizi, literatür taraması, doküman analizi ve görüşme tekniği kullanılarak elde edilmektedir. Çalışmaya dair yazılı, görsel ve sesli kaynaklar taranmıştır. Beraberinde başat kavramlar üzerinde durularak araştırmanın muhtevası derinleştirilmiştir. Tez çalışması, iki ana bölüm ve sonuç-değerlendirme bölümlerinden oluşmaktadır. İki ana bölümde konuyla ilgili alt başlıklar oluşturulmuştur. İlk bölümde Ankara Kulübü Derneği ve alt birimleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümünde ise kulübün Ankara kültürü adına yürüttüğü faaliyetleri tespit edilerek halk bilimi ölçeğinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın yazılı ve görsel materyalleri Ankara Kulübü Derneği arşivinden ve özel arşivlerden elde edilmiştir. Kulübe kayıtlı farklı yaş grubundaki seymenler ve bacıerenler arasından seçilen kişilerle, etik kurallar çerçevesinde yüz yüze çeşitli görüşmeler yapılmıştır. Bu tez çalışması, belirlenen zaman diliminde Ankara Kulübü Derneğinde hazırlanmıştır. Ankara Kulübü Derneğinin güncel durumu ortaya konularak çeşitli değerlendirmelerde ve önerilerde bulunulmuştur. Bu tez çalışmasında, Ankara Kulübü Derneği detaylı bir biçimde incelenmiştir. Bu konuda çalışma yürütecek araştırmacılara yardımcı kaynak olacağı düşünülmektedir. Beraberinde bu tez çalışmasında unutulmaya yüz tutmuş diğer halk bilimi unsurları da tespit edilerek Türk ve Ankara folkloruna katkıda bulunmaktadır. Bu tez çalışması, ülkemizin kültür arşivine katkıda bulunması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The Ankara Kulübü Association was founded on 13 October 1925, following the directives of Mustafa Kemal Atatürk, with the objective of preserving Ankara's cultural heritage and the Association has endured to the present day. This non-governmental organisation has not yet been the subject of sufficient scholarly attention. The present thesis is an examination of the Ankara Kulübü Association and its activities. The central objective of this thesis is to provide a comprehensive examination of the Ankara Kulübü Association, encompassing its historical development from its inception to the present day. A key focus of this study is to ascertain the significance and impact of the association's activities on the cultural landscape of Ankara. Furthermore, the transmission of culture to younger generations, as well as the factors that facilitate the cohesion of its members, are subjects of analysis. This study adopts a descriptive approach, with the data being collected through a combination of culture analysis, literature review, document analysis and interview technique. A comprehensive examination of the written, visual and audio sources pertaining to the study was conducted. Furthermore, the research content was augmented through an emphasis on the primary concepts. The thesis is comprised of two primary chapters and a conclusion-evaluation section. The subject is addressed in two main chapters, each comprising sub-headings relevant to the topic. The initial chapter focuses on the Ankara Kulübü Association and its sub-units. The subsequent chapter assesses the activities undertaken by the kulüp in the interest of Ankara culture, employing a folklor evaluation framework. The written and visual materials of the study were obtained from the archive of the Ankara Kulübü Association and private archives. In order to ensure the integrity of the research, face-to-face interviews were conducted with people selected from among the seymens and bacıerens of different age groups registered to the kulüp. It is important to note that these individuals were selected in accordance with the ethical rules that were established for the study. This thesis study was prepared in the Ankara Kulübü Association within the specified time period, revealing the current situation of the Association and offering various evaluations and suggestions. The thesis provides a detailed analysis of the Ankara Kulübü Association, and it is anticipated that it will serve as a valuable resource for researchers undertaking studies on this subject. Additionally, this thesis contributes to Turkish and Ankara folklore by identifying other folklore elements that are at risk of being forgotten. The thesis is of significant importance in terms of its contribution to the cultural archive of our country.