Türkiye'den yurtdışına gerçekleşen göçün ekonomik nedenleri
Economic reasons for migration from Türkiye to abroad
  1. Tez No: 925796
  2. Yazar: ALPER AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Göç olgusu bugün bütün ülkelerin; hedef ülke, kaynak ülke yahut transit ülke sıfatıyla muhatap olduğu önemli bir meseledir. Hedef ülkeler için potansiyel külfetler barındırmasının yanında fırsatlar da sunmaktadır. Devletler, ekonomilerindeki emek talep fazlası olan sektör, iş veya mesleklerde ihtiyaç duyulan işgücünü göçmen işçilerle karşılamak için çeşitli politika ve uygulamalar geliştirmektedir. Özellikle nitelikli göçmen işçiler, ülkelerin gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Nitelikli işgücünün çekilmesi noktasında var olan rekabette gelişmiş ülkelerin önemli bir avantaja sahip olduğunu söylemek mümkündür. Madalyonun diğer yüzünde az gelişmiş ülkelerin ise uluslararası işgücü konusunda gelişmiş ülkelerden farklı öncelikleri bulunmaktadır. Genellikle yüksek nüfus artış hızına sahip bu ülkeler, işgücü göçü vermeyi bir işsizlikle mücadele politikası olarak benimseyebilmektedir. Bu ülkeler, aynı zamanda nitelikli işgücünü gelişmiş ülkelere göç vererek beşeri sermaye kaybına uğradığından uluslararası nitelikli işgücü hareketliliğinin zarar gören tarafıdır. Türkiye bir yandan Ortadoğu ülkelerindeki siyasi istikrarsızlar ve şiddet olayları sebebiyle bu ülkelerden milyonlarca insana/sığınmacıya ev sahipliği yaparken diğer yandan son yıllarda ciddi sayıda vatandaşının yurt dışına göç ettiği görülmektedir. Türkiye'nin beyin göçü sayılarında da yıllar içerisinde istikrarlı bir artış trendi görülmektedir. Bu tez Türkiye'nin yurt dışına verdiği göçün ekonomik nedenlerini konu almaktadır. Ulusal insan kaynağı planlaması ve işgücü politikalarının uluslararası işgücü hareketlerinden ayrı olarak düşünülebilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla, nitelikli işgücünün yurt dışına göçünün engellenmesi, beyin göçünün engellenmesi ve tersine çevrilmesi bakımından göç, diaspora ve nüfus alanlarda yapılacak politika yapımı çalışmaları açısından Türkiye'den yurt dışına gerçekleşen göçün ekonomik nedenlerinin tespitinin önem arz ettiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration is an substantial issue that all countries are the object today as a target country, country of origin or transit country. It offers opportunities as well as potential burden for target countries. States develop various policies and practices to meet the labor demand surplus needed in sectors, jobs or professions within economy through migrant workers. In particular, (highly) skilled migrant workers make significant contributions to the development of countries. It is possible to say that developed countries have a significant advantage in the competition regarding attracting (highly) skilled labor. On the other side of the coin, underdeveloped countries have different priorities than developed countries regarding international labor force. These countries, generally have high population growth rates, may adopt labor emigration as a policy to decrease unemployment. These countries are also the losing party of mobility of international skilled labor, as they lose human capital by emigrating their skilled labor to developed countries. Turkey, on the one hand, host millions of people or asylum seeker from Middle Eastern countries due to political instability and violence, on the other hand, it has been observed that a notable number of its citizens have emigrated abroad in recent years. There is also a steady increase regarding volume of brain drain from Turkey over the years. This thesis deals with the economic reasons for emigration from Turkey. Natioanl human resource planning and labor policies can not be considered without international labor movements. Hence, it is evaluated that determining the economic reasons for emigration from Turkey is essential in terms of policy making regarding migration, diaspora and population in order to prevent migration of skilled labor and brain drain as well as to reverse brain drain.