Duygu analizi ile değerlendirilen marka kişilik boyutlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of brand personality dimensions assessed with emotion analysis
- Tez No: 925801
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Türkçe dilinde duygu derlemlerinin eksikliği ve marka kişilik boyutlarının duygu analiziyle değerlendirilmesine yönelik çalışmaların sınırlı olması, bu alanda önemli bir boşluğa işaret etmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, çevrimiçi yemek sitelerini kullanan tüketicilerin zihinlerindeki marka imajını belirleyebilmek için Türkçe duygu derlemi oluşturmaktır. İkinci olarak, geliştirilen derlemin duygu sınıflandırma performansı değerlendirilmiş, üçüncü olarak ise özel derlem kullanılarak iki çevrimiçi yemek sitesine yönelik marka kişilik boyutlarını şekillendiren faktörler analiz edilmiştir. Son olarak, tüketicilerin marka imajı algısını belirleyerek markaların konumlandırma süreçlerindeki başarısı incelenmiştir. Bu kapsamda, NRC duygu sözlüğü Türkçeye uyarlanmış ve genişletilmiştir. Duygu sınıflandırma performansını değerlendirmek için CART, Random Forest ve Naive Bayes algoritmaları kullanılarak kesinlik, F-ölçümü ve doğruluk oranları hesaplanmıştır. Veri kaynağı olarak, Yemeksepeti ve GetirYemek'e ait müşteri yorumlarını içeren veri setleri kullanılmıştır. Yemeksepeti için 372.357, GetirYemek için ise 357.870 yorum R programlama dili ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Yemeksepeti markası“Yetkinlik”,“Samimiyet”ve“Seçkinlik”boyutlarında yüksek algılanırken, GetirYemek markası“Yetkinlik”ve“Seçkinlik”boyutlarında öne çıkmıştır. Her iki marka için“Heyecan”ve“Sağlamlık”boyutları düşük frekansta tespit edilmiştir. Çalışma, Türkçe duygu analizi alanında önemli bir katkı sunarak marka konumlandırma stratejilerine yönelik değerli bulgular ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The lack of Turkish sentiment corpora and the limited studies evaluating brand personality through sentiment analysis indicate a significant research gap. This study aims to develop a Turkish sentiment corpus to analyze the brand image perceived by consumers using online food delivery platforms. Additionally, it evaluates the classification performance of the developed corpus and identifies factors shaping brand personality dimensions. Lastly, it assesses the success of brand positioning from a consumer perspective. In this context, the NRC sentiment lexicon was adapted into Turkish and expanded. To evaluate sentiment classification performance, CART, Random Forest, and Naïve Bayes algorithms were used, and precision, F-score, and accuracy metrics were calculated. The study utilizes customer reviews from Yemeksepeti and GetirYemek, with 372,357 and 357,870 reviews analyzed using the R programming language. Findings reveal that for Yemeksepeti, the most prominent brand personality dimensions are“Competence,”“Sincerity,”and“Sophistication,”while for GetirYemek,“Competence”and“Sophistication”stand out. Both brands exhibit lower frequencies in“Excitement”and“Ruggedness.”This study contributes to Turkish sentiment analysis and provides valuable insights into brand positioning strategies.