Gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasında küçük işletmelerin rolü: Surinam örneği
The role of small businesses in the development of developing countries: The case of Suriname
- Tez No: 925800
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Surinam'da 2020 yılında başlayan Covid 19 pandemisi salgını sırasında ve sonrasında özellikle sosyal medyada küçük işletmelerin hızla çoğaldığı haberleri yer almıştır. Daha önce yapılan birçok çalışmada KOBİ'lerin az gelişmiş, gelişmekte olan ve gelişmiş ekonomilerin en büyük bölümünü oluşturduğu ortaya konmuştur. Surinamda da küçük işletmelerin ülkenin ekonomik kalkınmasındaki rolünü diğer ülkelere göre ne durmuda olduğunun belirlenmesi ve KOBİ'lerin ülkenin geleceği için hangi stratejileri uygulayabileceği hakkınnda önerilerde bulunmak bu tezin amacını oluşturmaktadır. Ayrıca, hem KOBİ'lerin hem de ulusal ekonominin daha da gelişmesi için gerekli olan alternatif desteği göstermek amacıyla örnek ülke olarak Surinam'daki KOBİ'lerin karşılaştığı zorlukların belirlenmesine yardımcı olmak ve Surinam hükümeti ve Surinam'daki iş ortamını destekleyen diğer ulusal kuruluşlar tarafından KOBİ'lere yönelik destekleri (yeniden) tanıtmak tezin alt amaçlarındandır. Dünya literatüründe henüz üzerinde uzlaşılmış bir KOBİ tanımı bulunmamakla birlikte, KOBİ'nin tanımlanmasındaki farklı kriterlerin ve KOBİ'lerin ulusal ekonomilere katkılarının ne kadar olduğu konusu da karmaşıklık içermektedir. KOBİ tanımının ana kriteri çalışan sayısı olup bunu yıllık bazda ciro takip etmektedir. Ancak bu araştırmada, söz konusu ülke olan Surinam için kriterler çalışan sayısıdır. Bu amaçlara ulaşmak için daha önce uygulanmış bir ölçeği Felemenk'çe diline çevirip Surinamda uygulayıp sonuçları değerlendirilmiştir. Tüm istatistiksel bulgularla birlikte bu araştırma, yeni işletme sayısının Surinam için kişi başına düşen GSMH'de etkili bir rol oynadığı sonucuna varılmıstır. Bilim Kodu : 112703 Anahtar kelimeler : Ekonomik kalkınma, GSMH, KOBİ, Surinam hükümeti, Ulusal ekonomiler Sayfa Adedi : 115 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Nurettin PARILTI
Özet (Çeviri)
During the Covid 19 pandemic that started in 2020 in Suriname, the rapid rise of small businesses was visible, especially on social media. In many previous studies, it has been revealed that SMEs constitute the largest part of underdeveloped, developing, and developed economies. The aim of this thesis is to determine whether small businesses in Suriname play the same role in the economic development of the country as in other countries. Also, to help identify the challenges faced by SMEs in Suriname as a case study country and to (re)introduce the support for SMEs by the Suriname government and other national organizations that support the business environment in Suriname in order to demonstrate the alternative support needed for the further development of both SMEs and the national economy. While there is no agreed definition of SMEs in the world literature, the different criteria for defining SMEs and the extent to which SMEs contribute to national economies are also complex. The main criterion of defining an SME is the number of employees, followed by the turnover on a yearly basis. In this research, however, the criteria for the country in question, Suriname, is the number of employees. To achieve these objectives, we translated a previously applied scale into Dutch and applied it in Suriname and evaluated the results. With all the statistical findings, this research concludes with the statement that the number of new businesses plays an effective role in GDP per capita for Suriname. Science Code : 112703 Key Words : Economic development, GDP, SME, Government of Suriname, National economies Page Number : 115 Supervisor : Prof. Dr. Nurettin PARILTI