Sosyal güvenlik hakkının kötüye kullanılmasının örneği olarak sahte sigortalılık
False insurance as an example of abuse of the right to social security
  1. Tez No: 925806
  2. Yazar: CANSU ÇELİK KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Sosyal güvenlik hakkı doğumdan ölüme insan hayatında yer alsa da bazen hileli kullanımlara konu olmaktadır. Bu hileli kullanımlarından biri sahte sigortalılıktır. Bağımlı çalışan statüsünde olmayan kişilerin, bağımlı çalışan statüsünde sigortalı bildirilmesi sahte sigortalılığın konusunu oluşturmaktadır. Sosyal, ekonomik, hukuksal ve kişisel birçok nedenle yapılan sahte sigortalılık Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tespit edilmesinden sonra hem sigortalı bildirilen kişilere hem de sigortalı bildirenlere idari ve adli yaptırımları olan bir konudur. Çalışmada 2008 yılından 2022 yılına kadar Türkiye'de sahte sigortalı bildirimi yaptığı tespit edilen işyerlerinin faaliyet yürüttüğü işkolları ile sahte sigortalı bildirilenlerin meslek kodları incelenerek istatistiksel olarak inceleme yapılmıştır. Buna göre sahte sigortalı bildirimlerinin çoğunlukla eğitim, diploma vb. yeterlilik gerektirmeyen işlerin yapıldığı işkollarından ve mesleklerden yapıldığı gözlenmiştir. Konuya ilişkin yapılan değerlendirmenin ardından sahte sigortalılığın önlenmesine ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although the right to social security is present throughout a person's life from birth to death, it is sometimes subject to fraudulent use. One of these fraudulent practices is false insurance. Reporting individuals who are not in the status of dependent workers as if they are employed as dependent workers constitutes the subject of fake insurance.Fake insurance, carried out for various social, economic, legal, and personal reasons, leads to administrative and legal sanctions for both the individuals reported as insured and those reporting them after being detected by the Social Security Institution.In this study, the sectors in which workplaces engaged in fake insurance reporting were active and the occupational codes of those falsely reported as insured between 2008 and 2022 in Turkey were statistically analyzed. Accordingly, it has been observed that most false insurance reports come from sectors and professions involving jobs that do not require qualifications such as education or diplomas. Following the evaluation on the subject, suggestions for preventing false insurance practices have been made.