Ayşe Teymûrî Dîvânı bağlamlı dizini ve işlevsel sözlüğü
Ayşe İsmet Teymûrî Dîvânî's contextual index and functional dictionary
  1. Tez No: 925807
  2. Yazar: SERAP ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 924
Özet
19. yüzyılda dîvân şiiri sahasında Mısır'da yetişen Ayşe Teymûrî, eserleri açısından oldukça önemli bir şahsiyettir. Arapça ve Türkçe eserler veren, Farsçayı da şiirlerinde işleyecek kadar iyi bilen şair, edebiyat alanında etkili olan Teymûrî ailesine mensuptur. Şairin, Türkçe dîvânı dil malzemeleri bakımından kıymetlidir. Dîvân, on dört sayfalık bir mukaddime ile başlamaktadır. Bu mukaddimeyi kasâid, gazelliyât, tevârih, müteferrikât bölümleri izlemektedir. Dîvânın sonunda İran'ın Kahire konsolosu Dr. Muhammed Mehdi Tebrizi'nin dîvân hakkında yazdığı bir takriz bulunmaktadır. Ayrıca dîvânda Arapça, Farsça ve Türkçe yazılmış bir gazel ve Farsça bir mersiye de mevcuttur. Ayşe Teymûrî Dîvânı, malzeme olarak deyimler, sosyal hayat, tasavvuf, edebi sanatlar, mekanlar ve eserde geçen şahsiyetler bakımından ve kelime kadrosu açısından oldukça zengindir. Bu tez ile, TEBDİZ sisteminden faydalanarak Ayşe Teymûrî Dîvânı'nın anlam dünyasının daha iyi anlaşılabilmesi için bağlamsal dizini ve işlevsel sözlüğü hazırlanmıştır. İnceleme kısmında ise dil ve üslup özelliklerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, Ayşe Teymûrî, who emerged in the field of dîvân poetry in Egypt, is a highly significant figure in terms of her literary works. The poet, who wrotew Works in Arabic and Turkish and knew Persian well enough to use it in his poems, belonged to the influential literary Teymûrî family. Teymûrî's Turkish dîvân is valuable in terms of linguistic materials. The dîvân begins with a fourteen-page introduction. Following this introduction are sections dedicated to kasâid, gazelliyât, tevârih, and müteferrikât. At the end of the dîvân, there is a critique written by Dr. Muhammed Mehdi Tebrizi, the consul of Iran in Cairo, about the dîvân. Additionally, the dîvân includes a ghazal written in Arabic, Persian, and Turkish, as well as a Persian elegy. Ayşe Teymûrî's dîvân is rich in materials, covering idioms, social life, Sufism, literary arts, places, and characters mentioned in the work, both in terms of content and vocabulary. Through this thesis, utilizing the TEBDİZ from the system, an index and a functional glossary have been prepared to better understand the semantic world of Ayşe Teymûrî's dîvân. The examination section includes discussions on language and stylistic features.