Düzenli spor yapan bireylerde teknoloji bağımlılığı ile egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between technology addiction and exercise addiction in individuals who do regular sports
- Tez No: 925823
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, düzenli olarak spor salonuna giden bireylerin teknoloji bağımlılığı ve egzersiz bağımlılığı düzeylerini belirlemek ve bu iki bağımlılık türü arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, 2024 yılında Ankara ili merkez ve ilçelerinde faaliyet gösteren fitness salonlarında spor yapan bireylerden oluşan bir örneklem ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, haftada en az üç gün spor salonuna düzenli olarak giden ve 18 yaş üstü olan 377 birey katılmıştır. Çalışmada, araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Tekkurşun-Demir ve arkadaşları (2018) tarafından geliştirilen Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği, ve Kwon ve arkadaşları (2013) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlaması Demirci (2019) tarafından yapılan Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde, betimsel istatistikler, parametrik testlerden T-testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, düzenli spor yapan bireylerde teknoloji bağımlılığı ve egzersiz bağımlılığı düzeylerinin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılık gösterdiğini ve bu iki bağımlılık türü arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma, bireylerin teknoloji bağımlılığını azaltmada düzenli spor yapmanın önemini vurgulamakta ve spor yapma sıklığının egzersiz bağımlılığı riskini artırabileceğine dikkat çekmektedir. Bu bulgular, sağlıklı yaşam alışkanlıklarının geliştirilmesi, teknoloji bağımlılığına yönelik farkındalık çalışmaları yapılması ve dengeli bir spor programı uygulanması açısından önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the levels of technology addiction and exercise addiction among individuals who regularly attend fitness centers and to examine the relationship between these two types of addiction. The research was conducted in 2024 with a sample consisting of individuals who exercise at fitness centers located in the central districts and surrounding areas of Ankara, Turkey. The study included 377 participants aged 18 and older who attended fitness centers regularly for at least three days a week. A personal information form developed by the researchers, the Exercise Addiction Scale developed by Tekkurşun-Demir et al. (2018), and the Technology Addiction Scale developed by Kwon et al. (2013) and adapted into Turkish by Demirci (2019) were used as data collection tools. The study employed a quantitative research design, specifically the relational survey model. For data analysis, descriptive statistics, as well as parametric tests including T-tests, ANOVA, and Pearson Correlation Analysis, were used. The collected data were analyzed using the SPSS statistical software. The findings of the study indicate that the levels of technology addiction and exercise addiction among individuals who regularly exercise differ significantly according to various demographic variables. Moreover, a significant relationship was observed between technology addiction and exercise addiction. The study highlights the importance of regular physical exercise in reducing technology addiction, while also emphasizing that an increased frequency of physical exercise may lead to a higher risk of exercise addiction. These findings underscore the need for promoting healthy lifestyle habits, raising awareness of technology addiction, and implementing balanced exercise programs to foster overall well-being.