Öğretmenlerin politik okuryazarlık beceri düzeyi ile okul yönetiminin demokratiklik düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between teachers' political literacy competency levels and the democratic characteristics of school administration
- Tez No: 925822
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin politik okuryazarlık beceri düzeyi ile okul yönetiminin demokratiklik düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Ankara'nın Akyurt ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan toplam 470 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tamamına ulaşılmış, ancak veri toplama sürecinde gönüllülük esasına dayalı olarak 315 öğretmenden geri dönüş alınmıştır. Bu doğrultuda, analizler 315 kişilik örneklem üzerinden yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”, Köksal ve Erol (2021) tarafından geliştirilen“Politik Okuryazarlık Ölçeği”ve Zencirci (2003) tarafından hazırlanan“Yönetimin Demokratiklik Düzeyi Ölçeği”kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS-27 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin dağılımının normalliği Kolmogorov-Smirnov testi ile, homojenliği ise Levene's testi ile değerlendirilmiştir. İkili gruplar arasındaki farkın anlamlılığını test etmek için bağımsız örneklem t-testi, üç veya daha fazla grup içeren değişkenlerde ise non-parametrik Kruskal Wallis-H analizi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin yönü ve gücü Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin politik okuryazarlık düzeyi genel olarak yüksek bulunmuştur. Ancak cinsiyet, okulda görev yapma süresi, öğrenim durumu, mesleki kıdem ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Medeni durum değişkeninde ise bekar öğretmenlerin politik okuryazarlık beceri düzeyinin evli öğretmenlere göre anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. Yönetimin demokratiklik düzeyine ilişkin öğretmen algıları incelendiğinde, bu düzeyin“orta”seviyede olduğu saptanmıştır. Okulda görev yapma süresi değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunmuş; 5 yıl ve altında çalışan öğretmenlerin okul yönetimini demokratik bulma düzeyi, 6 yıl ve üzeri çalışan öğretmenlere kıyasla daha yüksek çıkmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin politik okuryazarlık beceri düzeyi ile okul yönetiminin demokratiklik düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between teachers' political literacy skills and the level of democratization in school administration. The research employs a quantitative research design using the relational survey model. The population of the study consists of 470 teachers working in public preschools, primary schools, secondary schools, and high schools affiliated with the Ministry of National Education in Akyurt, Ankara, during the 2024-2025 academic year. The study attempted to reach the entire population; however, data collection was based on voluntary participation, resulting in 315 responses. Consequently, the analyses were conducted on a sample size of 315 teachers. As data collection instruments, the study utilized the“Personal Information Form,”the“Political Literacy Scale”developed by Köksal and Erol (2021), and the“Democratic Level of Administration Scale”developed by Zencirci (2003). The collected data were analyzed using SPSS-27. The normality of the data distribution was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test, while homogeneity was tested using Levene's test. To examine the significance of differences between two groups, the independent samples t-test was employed, while the non-parametric Kruskal-Wallis H test was used for variables with three or more groups. The direction and strength of relationships between variables were analyzed using Pearson correlation analysis. According to the research findings, teachers' political literacy levels were generally high. However, no significant differences were found based on gender, years of experience in the school, educational background, professional seniority, or school type. In contrast, the marital status variable revealed a significant difference, indicating that single teachers had a higher level of political literacy skills compared to married teachers. When examining teachers' perceptions of the democratic level of school administration, the overall perception was found to be at a“moderate”level. A significant difference was observed in relation to years of experience in the school, with teachers who had worked for five years or less perceiving school administration as more democratic compared to those who had worked for six years or more. Finally, the study concluded that there was no statistically significant relationship between teachers' political literacy skills and the level of democratization in school administration.