Conception de matériel pédagogique pour l'enseignement/apprentissage du Français langue étrangère au niveau préscolaire
Okul öncesi düzeyde yabancı dil olarak Fransızcanın öğretimi/öğrenimi için eğitim materyali tasarımı
- Tez No: 925824
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ALPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, okuma yazma becerisi henüz gelişmemiş 5-6 yaşlarındaki okul öncesi çocuklara, özellikle Fransızca gibi yabancı bir dili öğretmek için etkili yöntemler önerilmektedir. Yabancı dil eğitimi, erken yaşlarda başlatılmakta olup, öğretim süreci dinleme ve konuşma becerilerinin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Çalışmamız Diller için Avrupa Ortak Başvuru Metninin (DAOBM) giriş ya da keşif olarak da adlandırılan A1.1 ve A1 seviyeleri ile sınırlıdır. Bu araştırma, öğrencilerin doğal ortamlarında yapılan gözlemlere dayalı nitel bir çalışmadır. Çalışmada, yabancı dil öğretmenlerine, pedagojik materyallerin yetersiz olduğu durumlarda kendi materyallerini tasarlamaları konusunda öneriler sunulmaktadır. Kendi materyallerimizi tasarlayarak, çocukların dikkatini bu materyaller üzerinde yoğunlaştırmayı sağlıyoruz, bu da onların daha yüksek bir odaklanma seviyesine ulaşmalarını teşvik etmektedir. Materyallerle etkileşimde bulunmalarına ve kullanmalarına izin verildiğinde, çocuklar daha aktif katılım gösterir, etkinliklere daha fazla ilgi duyar ve motivasyonları artar. Derslere, yeni bilgileri öğrenmeye hazır bir şekilde gelmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, effective methods are proposed for teaching a foreign language, especially French, to preschool children aged 5–6 who have not yet developed literacy skills. Foreign language education begins at an early age, with the teaching process focusing on developing listening and speaking skills. Our study is limited to levels A1.1 and A1, also referred to as the introductory or discovery stages, as defined by the Common European Framework of Reference for Languages (CEFR). This research is a qualitative study based on observations conducted in the natural environments of the students. The study provides recommendations for foreign language teachers to design their own materials in cases where pedagogical materials are insufficient. By designing our own materials, we aim to capture the children's attention on these resources, thereby encouraging them to reach a higher level of focus. When children are allowed to interact with and use the materials, they demonstrate more active participation, show greater interest in activities, and their motivation increases. They come to class ready to learn new information.