Yavaş bilişsel tempo ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğununkronotip ve uyku bozuklukları açısından karşılaştırılması
Sluggish cognitive tempo and attention deficit hyperactivity disordercomparison in terms of chronotype and sleep disorders
- Tez No: 925842
- Danışmanlar: DOÇ. NAGİHAN CEVHER BİNİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Giriş: Yavaş bilişsel tempo (YBT) öncelikle DEHB bağlamında araştırılmıştır. Bununla birlikte, son veriler, sıklıkla DEHB semptomatolojisi ile birlikte ortaya çıksa da, YBT'nin ayrı bir klinik fenomeni temsil ettiğini kuvvetle ileri sürmektedir. DEHB ile ilgili çalışmalar uyku ve kronotip ile ilgili veriler sağlarken, YBT ile ilgili araştırmalar çoğunlukla DEHB komorbid vakalarda yapılmış ve toplum temelli yetişkinler ve adölesanlar hakkında sınırlı veri sağlamaktadır. Bu araştırmada pür YBT çocuk olguların uyku ve kronotipik özelliklerini klinik örneklemde DEHB ile karşılaştırmalı olarak belirlemeyi amaçladık. Yöntem: Hasta grubu 50 YBT ve 67 DEHB tanılı çocuktan oluşmuş, 8-12 yaş aralığında hem kız hem de erkek çocukları içermiş, tıbbi veya psikiyatrik durumlarının olmaması (özgül öğrenme bozukluğu ve karşıt olma karşı gelme bozukluğu hariç), nörolojik olay öyküsü olmaması ve ilaç kullanmamış olmaları gerekmiştir. Herhangi bir tıbbi veya psikiyatrik bozukluğu olmayan 53 sağlıklı çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. DEHB tanısı çocuklarla ve ebeveynlerle yapılan klinik görüşme ve DSM-IV temelli Yıkıcı Davranış Bozuklukları Derecelendirme Ölçeği (DEYDBTDÖ -ebeveyn ve öğretmen formu) ile konulmuştur. YBT tanısı Barkley Çocuk Dikkat Anketi (BÇDA) toplam puanının 23 ≤ olması ve deneyimli çocuk psikiyatristlerinin klinik değerlendirmeleri ile konulmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden tüm ebeveynlerden çocukları için Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi ve Çocuk Kronotip Anketi'ni doldurmaları istenmiştir. Bulgular: DEHB'li çocuklarda uyku süresi diğer gruplara göre anlamlı derecede daha kısayken, YBT ile sağlıklı kontroller arasında fark bulunmamıştır. Akşamcılığın YBT grubunda en yüksek olduğu belirlenmiştir. Gün içi uykululuk YBT grubunda en yüksek, DEHB grubunda da kontrollere kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, yaş, cinsiyet, DEYDBTDÖ -ebeveyn toplam puanı ve BÇDA toplam puanlarını içeren çoklu doğrusal regresyon analizleri, tüm bu değişkenlerle birlikte YBT şiddetinin sırasıyla gündüz uykululuğu ve akşamcılığı yordadığını göstermiştir. Sonuç: Bulgular, YBT'nin artmış gün içi uykululuk ve akşamcılıkla bağlantılı olduğuna dair kanıt sağlamaktadır. YBT belirti kümelerinin kronotipe ve uyku üzerine etkisini değerlendirmek için daha geniş örneklemli, farklı yaş dönemlerine içeren izlem çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Sluggish cognitive tempo (SCT) (recently designated as Cognitive Disengagement Syndrome) has been primarily investigated within the context of ADHD. However, recent data strongly suggests that SCT represents a distinct clinical phenomenon, even though it often co-occurs with ADHD symptomatology. While studies on ADHD provide data on sleep and chronotype, research on SCT has mostly been conducted in ADHD co-morbid cases and provides limited data on community-based adults and adolescent. In this research we aimed to determine sleep and chronotype of individuals with pure SCT children in comparison to ADHD within the clinical sample. Methods: The case group consisted of 50 children with SCT and 67 with ADHD diagnosis, included both girls and boys within the age range of 8 to 12 years, and they were required to have no medical or psychiatric conditions (with the exception of specific learning disorders and oppositional defiant disorder), no history of neurological events, and drug-naïve. 53 healthy children without any medical or psychiatric disorder were included in the study. ADHD were diagnosed with clinical interview with children and parents and DSM-IV-based Disruptive Behaviour Disorders Rating Scale (DBDRS-parent and teacher form). SCT was diagnosed due to the total score of 23 ≤ from Barkley Child Attention Scale (BCAS) and clinical judgement of experienced child psychiatrists. All parents who consented to participate in the study were asked to fullfill the Children's Sleep Habits Questionnaire and Children's chronotype questionnaire for their children. Results: Sleep duration in ADHD children was significantly shorter than in the comparison groups, whereas there was no difference between SCT and healthy controls. Eveningness was found to be highest in the SCT group. Daytime sleepiness was found to be highest in the SCT group and higher in the ADHD group compared to controls. Additionally, multiple linear regression analyses including age, gender, DBDRS-parent total score and BSCTS total scores showed that along all these variables SCT severity predicted daytime sleepiness and eveningness respectively. Conclusions: Findings provide evidence for SCT being uniquely linked to greater daytime sleepiness and eveningness. Follow-up studies with larger samples and including different age periods are needed to evaluate the effect of the symptom clusters of SCT on chronotype and sleep.