The relationship between English preparatory school students' anxiety and motivation in Türkiye
Türkiye'deki İngilizce hazırlık öğrencilerinin kaygı ve motivasyonları arasındaki ilişki
- Tez No: 925841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JENNIE FARBER LANE, DR. ÖĞR. ÜYESİ ANITA NICOLE ALEXANDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin kaygıları ile motivasyonu arasındaki ilişkiyi anlamaktır. Bu nicel çalışmada önce İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin yabancı dil kaygısı ve motivasyonları arasındaki korelasyon incelenecektir. Daha sonra, cinsiyet, üniversite türü (vakıf/devlet) ve öğrencilerin hazırlık okullarına kayıt nedenleri (isteğe bağlı/zorunlu) kontrol edildiğinde kaygının öğrencilerin içsel ve dışsal motivasyonlarını ne ölçüde yordayabildiği araştırılacaktır. Yordayıcı rollerin anlaşılmasının kapsamını genişletebilmek için öğrencilerin içsel ve dışsal motivasyonları da aynı kontrol edici değişkenlerle kaygının yordayıcıları olarak test edilecektir. Örneklem, 136 Türk öğrenciden oluşmaktadır. İki anket kullanılmıştır: Yabancı Dil Sınıfı Kaygı Ölçeği'nin Türkçe çevirisi (Gürsu, 2011) ve İngilizce Öğrenme Motivasyonu Ölçeği (Aktaş & Gündoğdu, 2018). Ölçek sonuçları sırasıyla .938 ve .848 Cronbach Alpha sonuçlarına sahiptir. Bu çalışma ilk olarak anket cevaplarına göre frekansları sunmaktadır. Daha sonra Spearman korelasyonu ile kaygı ve motivasyon arasında negatif ve anlamlı (p < .001) bir korelasyon olduğu bulunmuştur (-.386). Ayrıca, çoklu regresyon testleri aracılığıyla faktörlerin tahmin edici rolleri test edildi. Sonuçlara göre, kontrol değişkeni fark etmeksizin, içsel motivasyon kaygıyı tahmin etmek için önemli bir ters tahmin edici rol gösterdi (p < .001). Aynısı kaygının içsel motivasyonu tahmin etmesi için de geçerliydi (p < .001). Bu çalışmada İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin kaygıları ile motivasyonları arasında anlamlı ve negatif bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to comprehend the relationship between English preparatory school students' anxiety and motivation. In order to achieve this aim, this quantitative study will first examine the correlation between foreign language anxiety (FLA) and motivation of English preparatory students. Then, it will explore to what extent FLA can predict students' intrinsic and extrinsic motivation when controlling for gender, university type (foundation/state), and students' enrollment reason (by choice/compulsory) to preparatory schools. To be able to widen the scope of comprehension of the predictive roles, intrinsic and extrinsic motivation of students will also be tested as predictors of FLA with the same controlling variables. The sample consists of 136 Turkish students. Two surveys were used: the Turkish translation of Foreign Language Classroom Anxiety Scale (Gürsu, 2011) and the Motivation Scale for Learning English (Aktaş & Gündoğdu, 2018). Scale results showed .938 and .848 Cronbach's Alpha results, respectively. The present study first presents the frequencies according to the surveys' answers. Then, through Spearman correlation, it was found that there is a negative and significant (p < .001) correlation between anxiety and motivation (-.386). In addition, through multiple regression tests, the predictive roles of the factors were tested. According to the results, regardless of the controlling variable, intrinsic motivation showed a significant inverse predictor role for predicting FLA (p < .001). The same applied for FLA's prediction of intrinsic motivation (p < .001). The present study concluded that there is a significant negative relationship between English preparatory school students' anxiety and motivation.