Rızanın imalatı perspektifinden Z kuşağı ve sosyal medya ilişkisini yeniden okumak
Re-reading the relationship between generation Z and social media from the perspective of the manufacturing consent
  1. Tez No: 925871
  2. Yazar: HALİT CAN OKU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Medya aygıtlarında bir kontrol mekanizması olarak kullanılabilen rızanın imalatı, medya tartışmalarında önemli bir yer tutmaktadır. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan Z kuşağı bireylerinin düşünsel dünyalarında oluşan değişim ve dönüşümler, sosyal medyada rızanın imalatını ortaya çıkarabilmektedir. Bu doğrultuda, sosyal medyada rızanın imalatının hangi tekniklerle ilerlediğini saptamak ve Z kuşağı bireylerinin düşünsel dünyaları üzerinde ne gibi etkileri oluşturabildiğini tespit etmek bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çerçevede, sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanan Z kuşağı bireylerinin, düşünsel motivasyonları üzerindeki siyasi, kültürel ve ekonomik değişimleri ortaya koyabilmek, çalışmanın ana problemini oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında, sosyal medyada rızanın imalatına bağlı olarak, Z kuşağı bireyleri üzerinde meydana gelen düşünsel ve politik değişimlerle birlikte, kültürel ve tüketim davranışlarının da değişim süreçlerini, sosyal medyada rızanın imalatı perspektifinden çözümleyebilmek amaçlanmaktadır. Çalışmada, derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmış olup, yapılandırılmamış görüşme tekniğiyle Z kuşağına mensup 20 katılımcıdan veriler elde edilmiştir. Verilerin analizi sürecinde;“siyasi etkiler bağlamında rızanın imalatı”,“kültürel normların değişimi üzerinden rızanın imalatı”ve“ekonomik etkiler çerçevesinden rızanın imalatı”olmak üzere üç temadan yararlanılmıştır. Elde edilen veriler çerçevesinde ise, sosyal medyada rızanın imalatının siyasi, kültürel ve ekonomik düzeyde Z kuşağı bireylerinin düşünsel motivasyonları üzerinde oldukça etkili olabildiği saptanırken, birtakım içeriklerinde yine rızanın imalatı noktasında Z kuşağı bireylerinin düşünce ve davranış pratikleri üzerinde kayda değer yönlendirici bir etkiye sahip olabildiği noktası da elde edilen bulgular sonucunda tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The manufacturing consent, which be used a control mechanism in media, occupies an important in media discussions. The changes and transformations occurring in the intellectual worlds generation Z individuals actively use social media can reveal the manufacturing consent in social media. In direction, determining the techniques which manufacturing consent in social media and determining kind of effects can have on the intellectual world generation Z. This framework, the ability to reveal the political, cultural and economic changes on the intellectual motivation's generation Z individuals who actively social media constitutes the problem the study. The research is aimed to analyse processes political, cultural and economic along with the intellectual changes on generation Z to the manufacturing consent on social media from the perspective. In the study, in-depth interview method and data were obtained from 20 participants belonging to generation Z using unstructured interview technique. In the process of data analysis, three themes were used:“manufacturing consent in the political effects”,“manufacturing consent through the change of cultural norms”and“manufacturing consent from the framework of economic effects”. Within the framework the data obtained, it was found the production of consent on social media can be quite effective on the intellectual motivations of generation Z individuals at the political, cultural and economic level, while the point that generation Z individuals can have a significant guiding effect on the thought and behavioural practices at the point of manufacturing consent in some of their contents was also determined a result of the findings obtained.