Regulation of autophagy through mirnas
Otofajinin mirna tarafından kontrolü
  1. Tez No: 925884
  2. Yazar: GOZDE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM GOZUACİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Otofaji, evrimsel olarak korunmuş bir hücresel katabolik mekanizmadır. Otofaji ile uzun ömürlü proteinlerin ve organellerin yıkımı ve geri dönüşümü hücresel homeostazı korumaktadır. Ayrıca, otofaji aktivasyonu hücresel bağlama bağlı olarak hücre ölümüne ya da hücrenin hayatta kalmasına yol açabilmektedir. Otofaji anormallikleri kanser gibi çeşitli hastalıkların oluşumunda ve ilerlemesinde rol oynamaktadır. Bu nedenle, otofaji düzenleyen moleküler yolakların kontrolünün daha detaylı bir şekilde anlaşılması gerekmektedir.Bu çalışmada, bir microRNA ailesinin, miR-376, otofajik aktivitenin düzenlenmesindeki rolü gösterilmiştir. miR-376 ailesi açlık ve rapamisin ile indüklenen otofajiyi, iki anahtar otofaji geninde, Atg4C ve Beclin 1, hücresel düzeyde bir azalmaya yol açarak engellemiştir. Ayrıca otofajik aktivite, miR-376 aile üyesi ve hedef genlerinin ortak ifade edildiği kurtarma deneylerinde yeniden elde edilmiştir. Lusiferaz deneyleri kullanarak, hedef genlerin 3'UTR bölgeleri içinde, potansiyel miRNA bağlama bölgelerinin fonksiyonel olduğunu ve bunların mutasyonlarının miRNA etkisini bloke ettiği gösterilmiştir. Ayrıca çeşitli stres ve hücresel ölümü tetikleyen uyaranların varlığında endojen miR-376 düzeylerinde artış olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, Atg4C ve Beclin 1 i hedeflediği gösterilen miR-376 ailesi, yeni bir otofaji düzenleyicisi olarak tanımlanmıştır. miRNA, otofaji ve kanser ilişkisi temel bilim ve klinik açıdan ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Autophagy is a cellular catabolic mechanism conserved from yeast to mammals. Recycling and degradation of long-lived proteins and organelles by autophagy maintain cellular homeostasis. Furthermore, activation of autophagy can lead to cell death or survival depending on cellular context. Moreover, autophagy abnormalities play a role in various diseases including cancer. Hence, it is essential to understand molecular pathways regulating autophagy.In this study, we demonstrated the role of a microRNA family, miR-376, in the regulation of autophagic activity. miR-376 family blocked starvation- and rapamycin-induced autophagy and led to a decrease in the cellular levels of two key autophagy mRNA and proteins, namely Atg4C and Beclin 1. Additionally, autophagic activity was recovered in rescue experiments where miR-376 family member and target genes were co-expressed. Using luciferase assays, we showed that potential miRNA binding regions in the 3?UTR regions of target genes were functional and their mutations blocked the miRNA effect. We also demonstrated that endogenous miR-376 levels were upregulated in response to various stress and death-inducing stimuli. Therefore, we introduce miR-376 family as a novel regulator of autophagy and Atg4C and Beclin 1 as its cellular effectors. miRNA, autophagy, and cancer relationship will be discussed from a basic scientific and clinical point of view.